Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Aké problémy trápia starších psov

I dobre pestovaný pes má stúpajúcim vekom znaky fyzického aj mentálneho starnutia a zvyšuje sa aj riziko ochorení. Obličkové a pečeňové ochorenia, cukrovka, nádorové a hormonálne choroby. Prevencia je základ a preto netreba nič pri náznakoch podceňovať.

Starší pes

Pri sučkách sa navyše kontrolujú vonkajšie pohlavné cesty (výtok z pošvy hovorí o infekcii maternice) a mliečne žľazy. Ak sa včas zachytí rakovina mliečnej žľazy, sučke sa predĺži život. Veľký príjem tekutín môže byť signálom nielen problémov s obličkami, ale aj zápalu maternice alebo cukrovky.

Staršie psíky mávajú často problémy so zubami a ďasnami. Zubný kameň je zdrojom premnoženia baktérií. Tie sa môžu krvou cestou rozšíriť do ostatných orgánov v tele a spôsobiť vážne, život ohrozujúce ochorenia. Ak má starý pes zuby v dezolátnom stave, radšej ich vytrhnúť, ako nechať v papuli kameňolom na hnojisku. V strave sa tomto veku treba orientovať už na rad senior. Pes už toľko nebehá, a tak aj príjem kalórií má byť menší.

Potrava nemá obsahovať toľko uhľohydrátov a bielkovín ako v minulosti. Treba zmeniť pomer bielkovín a doplnkov (ryža, cestovina) menej mäsovej zložky a viac doplnkovej. Veľký prísun bielkovín veľmi namáha obličky. A pri všetkých starnúcich psoch obličky už nedokážu dostatočne plniť svoju funkciu.

Krmivá pre seniorov navyše obsahujú látky, ktoré nezaťažujú obličky, pečeň, srdce a kĺby. Starším psom pomáhajú aj geriatriká, ktoré obsahujú látky zlepšujúc prekrvenie nielen mozgu, srdca a svalov, ale aj končatín, očí a uší. Ak nie je organizmus dostatočne okysličovaný, rýchlejšie starne, takže geriatriká naozaj predlžujú život.

Takže majte na pamäti. Správny hygiena, adekvátna výživa a prevencia predlžuje kvalitu života Vášho psa!