Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Prečo potrebujeme probiotiká

Iste ste už počuli, že pre správne fungovanie tráviaceho systému potrebuje naše telo probiotiká. Na čo všetko majú ešte vplyv, ako sa prejavuje ich nedostatok a ako ich môžete doplniť, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Čo sú to probiotiká

Probiotiká sú zdraviu prospešné baktérie. Prirodzene sa vyskytujú v črevnej mikroflóre a sú dôležité pre správne fungovanie organizmu. Ich hlavná funkcia spočíva v podpore trávenia a ochrane slizníc. Probiotiká pomáhajú pri zápche aj hnačke. Okrem toho prispievajú k zlepšeniu imunity, znižujú hladinu cholesterolu a zabraňujú vstrebávaniu toxínov v hrubom čreve. Pomáhajú pri boji s obezitou a prevencii vzniku nádorových ochorení. V niektorých prípadoch pomáhajú aj pri liečbe ekzémov. Ich pozitívny účinok oceníte pri liečbe potravinových alergií a intolerancií.

Kedy telo pociťuje nedostatok probiotík

Probiotiká sa vyskytujú najmä v jogurtoch, kvasených produktoch a kyslomliečnych výrobkoch. Ich nedostatok spôsobuje nevyvážená strava s vysokým podielom tukov, konzervantov a cukru, ale tiež niektoré zlozvyky. Ako napríklad fajčenie. V niektorých situáciách sa potreba užívania probiotík zvyšuje. A to najmä pri dlhšej stresovej záťaži, extrémnej svalovej záťaži, hnačke alebo zápche, pri antibiotickej liečbe a chorobe. Nedostatok probiotík sa najčastejšie prejaví pocitmi nafúknutého brucha, zápchou a zvýšenou plynatosťou.

Ako vybrať tie správne probiotiká

Na trhu nájdete mnoho druhov probiotík. Každé je vhodné na iný druh ťažkostí. Kvalitné probiotiká obsahujú baktérie prospešné pre črevný trakt. Najznámejšími sú bifidobaktérie a laktobacily. Dôležité je tiež ich množstvo. Denná dávka je minimálne 10 miliárd živých probiotických organizmov vo vhodnej vzájomnej kombinácii. Pre podporu trávenia je výhodou, ak probiotiká obsahujú pridanú vlákninu.