Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Ako ošetriť jazvy a popáleniny v domácom prostredí ?

Úrazy, drobné zranenia aj popáleniny zanechávajú nepekné spomienky vo forme jazvy. Niektoré jazvy sú takmer neviditeľné a iné nás dokážu pripraviť o sebavedomie. Hojenie jazvy závisí od viacerých faktorov, ale správne ošetrovanie môže urýchliť hojenie aj vzhľad jazvy. Prečítajte si, ako sa s jazvami vysporiadať čo najefektívnejšie. 

Popáleniny spôsobujú plošné jazvy

Pri popálení prichádza k poškodeniu minimálne vrchnej vrstvy pokožky. Pri popáleninách vyššieho stupňa sú zasiahnuté aj hlbšie vrstvy pokožky alebo dokonca tkanivo. Ľahšie popáleniny pri ktorých nepríde k vzniku pľuzgierov alebo strate vrchnej vrstvy pokožky môžete ošetriť aj samy. Postačí ak na poranené miesto pustíte studenú vodu alebo zasiahnutú časť tela pohoríte do vody.

Akutol Hydrogél

Pri ťažších popáleninách by ste mali vyhľadať lekára, otvorené rany alebo pľuzgiere môžu byť vstupnou bránou pre infekciu. Jazvy po popáleninách sú plošné, tkanivo je teda poškodené na celej zasiahnutej ploche, jazva teda môže byť aj veľká a viditeľná. Všetky jazvy vrátane tých od popálenín by sa mali začať ošetrovať hneď po zahojení pokožky. Použiť môžete krémy alebo hydrogél, prípadne sa poraďte s odborníkom – dermatológom.

Jazvy nezmiznú úplne

Ako už bolo spomínané, hojenie jaziev ovplyvňuje viacero faktorov. Záleží na type poranenia, mieste, zdravotnom stave, veku aj genetike. Jazvy na namáhaných miestach kde je pokožka napnutá sa hoja horšie, problémy s hojením majú aj staršie osoby alebo ľudia trpiaci napríklad cukrovkou. Jednoduchšie sa dajú odstraňovať čerstvé jazvy, ale vzdávať to nemusíte ani s tými starými.

Aby sa jazvy dobre hojili potrebujú vlhkosť a vzduch, takže by ste ich mali natierať špeciálnymi mastičkami, olejčekmi alebo hydrogélom. S odstránením najmä tmavých a vypuklých jaziev by ste sa mali poradiť s dermatológom, prípadne plastickým chirurgom. Existuje viacero metód ako jazvu odstrániť, alebo počítajte s tým, že nikdy úplne nezmizne. Poškodenie kože sa nedá nikdy vrátiť do pôvodného stavu, ale dá sa výrazne zmierniť viditeľnosť jazvy.