Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Čo sú to parazity a prečo sú nebezpečné? Ochráňte pred nimi vaše zvieratko

Parazit (cudzopasník) je organizmus, ktorý prežíva  vďaka odoberaniu živín inému organizmu (hostiteľovi), čím mu spôsobuje zníženie kvality života a v niektorých prípadoch aj smrť. Vyskytujú sa všade okolo nás a bez prevencie môžu kedykoľvek napadnúť aj vášho domáceho miláčika. Často spôsobujú nepríjemné zdravotné ťažkosti. Prečítajte si, na čo si pri parazitoch treba dávať pozor a ako pred nimi ochrániť zvieratá aj ľudí.

Parazity môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín:

 • Ektoparazity (vonkajšie parazity) – parazity, ktoré parazitujú na povrchu tela hostiteľa – napríklad Kliešte, blchy, vši, švoly, svrabovce.
 • Endoparazity (vnútorné parazity) – napríklad škrkavky, pásomnice, kokcídie.

Sú parazity pre zviera nebezpečné? 

Áno, odoberajú zvieraťu živiny, vitamíny a minerálne prvky, čo sa prejaví na kondícii zvieraťa. Mnohé parazity v organizme migrujú (napríklad škrkavky migrujú z čreva cez pečeň do pľúc), čím poškodzujú parenchým orgánov, pásomnice sa prichytávajú o stenu čreva háčikmi, svrabovce si v koži vŕtajú chodbičky a podobne. Niektoré parazity produkujú toxíny, ktoré poškodzujú nervovú sústavu. Parazity svojím pôsobením navodzujú silnú imunosupresiu (pokles imunitnej reaktivity organizmu) čím sa organizmus stáva náchylnejším voči iným ochoreniam. Imunosupresia navodená parazitmi znižuje efektivitu vakcinácie. Mnohé ektoparazity sú vektormi (prenášačmi) vírusových,  bakteriálnych a iných parazitárnych ochorení.

Aké ochorenia môžu prenášať parazity? 

Parazity môžu prenášať rad chorôb, pričom niektoré z nich môžu významne ohroziť zdravie vášho zvieratka. Kliešte prenášajú babeziózu, lymskú boreliózu, kliešťovú encefalitídu, erlichiózu, anaplazmózu a podobne. Komáre prenášajú srdcové červy – dirofilárie. Blchy sa podieľajú na prenose infekčnej hepatitídy a pásomničky Dipilidium caninum. V minulosti blcha roznášala mor. Proti väčšine chorôb, ktoré prenášajú vonkajšie parazity je dnes možné zviera aj seba nechať zaočkovať. Prevenciu naozaj netreba podceňovať. Parazity sú malé organizmy ktoré si často nemusíte všimnúť, a dokonca sa nemusia nachádzať priamo na vašom zvieratku. Blchy často žijú v pelechu alebo na gauči, treba byť obozretný.

Sú „zvieracie“ parazity nebezpečné aj pre ľudí? 

Áno! Napriek všeobecnej dogme, že „psie blchy na človeka neprejdú“ to nie je pravda. Mnohé ektoparazity môžu nepríjemne poštípať aj človeka, čo je nebezpečné obzvlášť u alergikov. Omnoho nebezpečnejší je prenos endoparazitov. Najväčším problémom je echinokokóza, ktorá u človeka spôsobuje vážne poškodenie zdravia. Rovnako prenos škrkaviek a ich migrácia v tele človeka znamená vážny zdravotný problém. Vážny problém, najmä u gravidných žien môže spôsobiť toxoplazmóza. Tá môže výrazne ohroziť život ich nenarodeného dieťatka alebo ovplyvniť jeho zdravý vývoj. Neliečená, resp. neskoro liečená primárna infekcia či reinfekcia spôsobená parazitmi môže byť u imunitne oslabených ľudí smrteľná.

Ako sa môžeme pred parazitmi chrániť?

 • Odčervujte svoje zvieratko pravidelne v 3-4 mesačných intervaloch.
 • Po kontakte so zvieraťom dodržiavajte osobnú hygienu,  na toto dbajte hlavne u detí.
 • Po vyvenčení sa psíka likvidujte trus v nádobách na to určených. Vajíčka škrkaviek dokážu prežívať v prostredí roky.
 • Rovnako likvidujte obsah mačacích záchodov.
 • Zamedzte prístupu zvierat na pieskoviská.

Ako zistím, či má moje zvieratko parazity? 

Vonkajšie parazity, ako sú blchy a kliešte, si môžete všimnúť aj voľným okom. Veľa vám napovie aj správanie alebo zdravotný stav vášho zvieratka. Ak sa často škriabe, všimnete si podráždenie kože, nechuť do jedla alebo iné atypické správanie, vinníkom môžu byť parazity. Pre istotu je vhodné navštíviť vášho veterinárneho lekára, ktorý môže vykonať testy na parazity alebo test na infekčné ochorenia. Rovnako navrhne postup liečby. V každom prípade je dôležité zvieratko pred parazitmi chrániť ešte skôr, než ho parazity napadnú. Prevencia je najdôležitejšia. Parazity sa môžu nachádzať všade, v lese aj v mestskom parku. Nepodceňujte ich vplyv na zdravie vášho psíka či mačky.

Ochrana pred ektoparazitmi

V súčasnosti sú na trhu mnohé produkty zabezpečujúce dlhodobú ochranu pred (napadnutím) blchami a kliešťami. Jednou formou je aplikácia účinnej látky v tzv. „spot-on“ forme. Látka sa aplikuje na kožu. Do niekoľkých dní dôjde k distribúcii účinnej látky po celom povrchu tela a jej naviazaniu na maz v mazových žľazách. postupným premastením povrchu kože dochádza súčasne k vylučovaniu účinnej látky, ktorá zabraňuje prisatiu kliešťov a bĺch. Výrobcovia obvykle udávajú 1 mesačnú ochranu voči kliešťom a 3 mesačnú voči blchám.

Ďalším spôsobom je aplikácia antiparazitného obojku – tenkého gumenného prúžka s mikropórmi, ktorý je napustený účinnou látkou, tá sa postupne uvoľňuje. Obľúbená voľba je tiež elektronický repelent pre psy, ktorý vydáva impulzy odpudzujúce vonkajšie parazity. Výrobcovia udávajú dĺžku ochrany 4-6 mesiacov. Existujú tiež rôzne antiparazitné šampóny a roztoky, ktorými môžete svoje zvieratko umývať. 

Akú formu zvoliť? 

Každý spôsob ochrany má svoje klady a zápory. O tej najvhodnejšej pre vášho miláčika sa poraďte s vaším veterinárnym lekárom.

Netreba však zabúdať na niektoré zásady pri aplikácii:

 • Zviera nesmie byť kúpané 3-4 dni pred aplikáciou prípravku.
 • Obojok účinkuje dlhšie, je potrebné mať na zreteli hypersenzitívne (alergické) reakcie u niektorých jedincov.
 • Obojok môže byť psom pracovne alebo povoľne vedeným prekážkou v pri výkone v teréne.
 • Výhodou spot on formy a obojkov oproti antiparazitným kúpeľom a sprejom spočíva v kontinuálnej likvidácii vývojových štádií parazitov.