Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Ako prekabátiť jarnú únavu?

Nedostatok energie, ospalosť, strata elánu, znížená schopnosť sústrediť sa, ľahké depresie, či dokonca bolesti hlavy. To všetko sú symptómy, ktoré Vás s príchodom prvých jarných dní môžu riadne potrápiť. Podceňovať by sme ich však rozhodne nemali. To, čo benevolentne označujeme nálepkou „jarná únava“, totiž časom môže prejsť do chronickej únavy.

Z čoho vzniká takzvaná jarná únava?

Tým, že mnoho z nás počas zimných mesiacov obmedzila aktivitu na minimum, v kombinácií s nedostatkom slnečných lúčov náš organizmus pracoval akoby na dlh a fyzicky sa vyčerpával. Náhle zmeny počasia, následne oteplenie nepôsobí ako balzam, ale skôr ako záťažová situácia, ktorá nášmu telu dáva poriadne zabrať. Oslabený imunitný systém je náchylnejší na vírusové ochorenia, ktoré vyšťavený organizmus ešte viac potrápia. Takáto odpoveď na uplynulé obdobie zimy je však úplne prirodzená. Biorytmus sa zvyčajne upraví s príchodom letného času a aj správnou stravou.

Ako postupovať a predísť únave

Detoxikácia a doplnenie potrebných minerálov

Je prvým krokom ako pomoc nášmu organizmu, aby sa zbavilo nahromadených toxínov. Nežiaducich látok sa najlepšie zbavíte bylinkovými čajmi zo žihľavy, mäty, šípok, či medovky a postupným doplňovaním prírodného jódu. Tie nielenže naštartujú váš metabolizmus, no zároveň vás osviežia a povzbudia.

Odľahčená strava

Je druhý element proti únave. Keďže únavu spôsobuje aj nadmerne zaťažený tráviaci trakt, pokúste sa svoj jedálny lístok obohatiť o potraviny s nižším energetickým obsahom. Zaraďte viac ovocia a zeleniny, ktoré vám zároveň dodajú nevyhnutnú dávku vitamínov. Zabúdať by ste však nemali ani na vlákninu vo forme cereálií či celozrnných výrobkov. Samozrejmosťou by malo byť skôr biele mäso a ako príloha dusená ryža, či zemiaky. Základom je voliť racionálnu stravu a neprejedať sa a dbať na kvalitné potraviny.

Pohybová aktivita

Možno to poznáte z vlastných skúseností. Spíte 8 hodín denné, ale po práci sa ledva vlečiete a chce sa Vám veľmi späť. Aj keď to nebude ľahké skúste sa premôcť. Cez týždeň si doprajte aspoň polhodinovú prechádzku v parku, prípadne iný Vám blízky šport ktorý radi robíte. Do ktorého sa nemusíte nútiť. Uvidíte, že vám síl ubúdať nebude, práve naopak. Niektorí odvážlivci dokonca zvyknú staviť na ranné plávanie ešte pred začiatkom pracovnej doby.

Spánok netreba podceňovať

Aj keď vnútorne bojujete s vyššími nárokmi na spánok, doprajte telu to, čo si od vás pýta. Ak je to nevyhnutné, pokojne si vymedzte čas aj na poobednú siestu, to vaša profesia dovoľuje.  Už po polhodinke takéhoto spánku načerpáte dostatok síl, aby ste do konca pracovného dňa podávali očakávaný výkon.

Príjem tekutín

Je téma ktorá sa rozoberá vo všetkých časopisoch a portáloch o zdraví, ale vskutku je treba vypiť aspoň 2-3 litre vody denne v závislosti od vašich potrieb a hmotnosti. Vhodné je piť čistú vodu, čiastočne bylinné čaje a obmedzene minerálne vody.

Relaxácia

Je ďalší míľnik ako telu dopriať čo si samo vyžaduje. Saunovanie posilňuje imunitu, prečisťuje pokožku a odplavuje toxíny z teľa. Za pokus však stojí aj otužovanie v sprche striedaním teplej a chladnejšej vody. Sami zbadáte rozdiely. Tiež sa pokúšte eliminovať všetky príčinu stresu vo vašom živote! Stres totiž predstavuje zbytočnú záťaž, ktorá organizmu uberá množstvo síl. Pracovný čas si preto organizujte aspoň deň dopredu a dajte si záväzok, že sa nenecháte len tak „vytočiť“ a v neposlednom rade si vždy nájdite aj čas iba pre seba.