Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Bolesti v krížoch pri spánku sa dá z časti vyriešiť

Kvôli bolesti chrbta nedokážete v noci zaspať, priebežne sa na na budíte a ráno kvôli strhnutému telu ledva vstanete z postele. Na bolesť chrbta sa nepodieľa iba zlé držanie tela, sedavý životný štýl, či chronické ochorenia. Problém môže byť aj v tom, ako spíte.

Ideálna poloha na spanie

Pri spánku je dôležité udržať si prirodzené zakrivenie chrbtice. Hlava, ramená a boky by mali byť v rovine, chrbát potrebuje dostatočnú oporu.

Najľahšie sa zaistí spojením anatomicky tvarovaného vankúša, primerane pevného matraca a ležaním v polohe na chrbte. Pri chronickej bolesti chrbta je nevyhnutné, aby sa lôžko neprehýbalo pod váhou tela. Nie každému však spánok na chrbte vyhovuje. Pre niektorých nie je pohodlný, iní sa mu vyhýbajú z ohľaduplnosti voči partnerovi, keďže chrápu. Na výber však stále ostávajú iné polohy, ktoré podporia úľavu boľavým krížom.

Spánok na chrbte s podloženými kolenami

Pri spánku na chrbte môže stredne tvrdá opora kolien zlepšiť pocit pohodlia. Váha tela sa rovnomerne rozloží na čo najväčšiu plochu. Vankúš pod kolenami pritom pomáha zachovávať prirodzenú líniu chrbta. Podráždené svalstvo pozdĺž chrbtice si vďaka tomu môže v noci odpočinúť.

Spánok na boku vo fetálnej polohe

Spánok v klbku je obzvlášť vhodný pre ľudí s vyskočenou platničkou. V polohe na boku a kolenami blízko hrude sa priestor medzi stavcami otvára a vďaka tomu platnička prestáva tlačiť na nerv.

Spánok na boku s vankúšom medzi kolenami

Obľúbená a pohodlná poloha môže však vykriviť chrbticu a spôsobiť napätie v dolnej časti chrbta. Riešenie je jednoduché, stačí si medzi kolená položiť pevnejší vankúš. Vďaka zvýšenej polohe vrchnej nohy sa boky, panva a chrbtica prirodzene vyrovnajú. Ľudia, ktorí majú sklony spať na bruchu, môžu zároveň objať tretí vankúš, ktorý im zabráni otočiť sa do neželanej polohy. Strany je vhodné striedať.

Spánok na bruchu s podloženou panvou

Vo všeobecnosti sa ľuďom s bolesťami chrbta neodporúča spať na bruchu. Poloha hlavy, ktorá je prudko otočená na bok, totiž môže viesť k nežiadúcemu napätiu v krku. Pokiaľ však ide o obľúbenú polohu, bez ktorej nezaspíte, nie je nutné sa jej definitívne vzdať. Časť tlaku, ktorému čelí chrbtica, sa dá uvoľniť vďaka vankúšu vloženému pod panvou. Poloha tak môže priniesť úľavu ľuďom s degeneratívnymi ochoreniami platničiek.