Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Čo znamená sucho v ústach?

Neviete, čo znamená sucho v ústach? Záleží aj na tom, či sa tento problém objavuje iba príležitostne alebo je to už skôr permanentný stav. Pocit sucha v ústach môže byť prejavom choroby ale aj toho, že telo je dehydratované. Príčin je naozaj veľa. Aké sú tie najčastejšie?

Dehydratácia, alkohol a cigarety   

Keď nevypijete počas dňa aspoň 1,5-2 l litre tekutín telo si bude pýtať pozornosť aj prostredníctvom sucha v ústach. Ak sa vaše ústa premenili na vyprahnutú púšť zamyslite sa, či ste nezabudli popri všetkých povinnostiach dopĺňať tekutiny. Pohár vody by mal nepríjemný pocit v ústach vyriešiť. To, že po bujarej oslave a požívaní alkoholu prichádza ráno bolesť hlavy a vyprahnuté ústa zrejme väčšina dospelých už vie.  Aj v tomto prípade pomôže dostatočné množstvo vody, pretože telo sa potrebuje hydratovať. Bohužiaľ to neplatí o fajčiaroch. Fajčenie okrem iného zapríčiňuje vysúšanie úst, takže sa odhodlávate prestať, máte ďalší dôvod navyše. Častým problémom je aj suchý vzduch v spálni, resp. prekúrená miestnosť. Pre dobrý spánok je ideálna teplota 18°C a vyvetraná miestnosť.

Cukrovka aj antibiotiká

Bohužiaľ nie vždy je riešenie také jednoduché. Sucho v ústach po liekoch je v niektorých prípadoch bežné. Keď si prečítate príbalový leták antibiotík, antidepresív alebo liekov proti alergií zistíte, že mnohé z nich majú medzi nežiaducimi účinkami aj sucho v ústach. Pokiaľ sa sucho v ústach spojí aj s častým močením a neustálim smädom môže ísť aj o cukrovku. V takýchto prípadoch je lepšie vyhľadať lekára, ktorý určí diagnózu a nastaví liečbu. Sucho v ústach ale bude pravdepodobne pretrvávať dlhodobo a tak si môžete pomôcť používaním zvlhčujúceho gélu bioXtra, ktorý zaženie príznaky na niekoľko hodín. Zvlhčujúci účinok má aj jemná zubná pasta bioXtra, ktorá zároveň aj znižuje riziko vzniku zubného kazu.