Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Pociťujete neustály smäd a sucho v ústach?

Neutíchajúci smäd, sucho v ústach a časté močenie neveští nič dobré. Tieto príznaky sú typické pre cukrovku, ale môže ísť aj ochorenie obličiek alebo Sjörgenov syndróm, ktorý ovplyvňuje slinné žľazy. Viete ako sa popasovať so suchom v ústach, ktoré sprevádza tieto ochorenia?


Zvlhčujte ústnu dutinu

Neustále sucho v ústach nie je iba o pocite nepohodlia. Dokáže negatívne ovplyvniť aj bežný život, pretože spôsobuje komplikácie pri rozprávaní, prehĺtaní jedla a znižuje schopnosť rozoznávať chute. Navyše nedostatok slín sa podieľa aj na zápachu z úst a tvorbe zubného kazu. Pokiaľ ale pociťujete smäd napriek tomu, že prijímate dostatok tekutín voda  vám asi nepomôže zvlhčiť ústa a podporiť tvorbu slín. Vtedy je čas navštíviť lekára, pretože môže ísť o cukrovku alebo iné vážne ochorenie. Nemusí vás ale trápiť neustále sucho v ústach. Gélový ústny sprej alebo ústny gél bioXtra podporujú prirodzenú tvorbu slín a okamžite zvlhčujú ústa, takže sa vám výrazne uľaví.

Treba riešiť príčinu

Dočasné potlačenie príznakov samozrejme nevyrieši príčinu. Okrem spomínaných ochorení môže byť neustále sucho v ústach spôsobené aj užívaním liekov. Ak máte predpísané antibiotiká, antidepresíva alebo antihistaminiká a trpíte vysušenými ústami poraďte sa so svojim lekárom. Krátkodobé a príležitostné sucho v ústach a v krku ale máva často banálnejšie príčiny. Väčšinou ide "len" o dehydratáciu, pretože niekedy zabúdame, že denne treba vypiť asi 2l vody, v prípade fyzickej námahy alebo horúčav aj viac. Za nepríjemné pocity v ústach môže aj fajčenie, alkohol či alergie a upchatý nos. Zabúdať netreba ani na psychické problémy. V ústach vám môže vyschnúť keď ste v strese, pociťujete strach, nervozitu alebo trpíte depresiami.