Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Dezinfekcia

Odreniny, drobné povrchové rany a iné bežné úrazy sa dajú bez problémov ošetriť aj doma. Ošetrenie samozrejme závisí od rozsahu a povahy rany - inú starostlivosť si vyžaduje popálenina a inú rezná rana. Vždy je ale základom dezinfekcia, ktorá nevyhnutná ak sa chcete vyhnúť ďalším problémom a urýchliť hojenie rany.

Pozor na infekciu

Možno sa vám zdá, že malá odrenina alebo povrchová rana sa zahojí sama a nežiada si pozornosť. Niekedy ani nevieme kedy a kde sme k rane prišli, ale keď už ju spozorujeme mali by sme ju ošetriť. Najviac vystrašia silno krvácajúce rany.

Rana nemusí byť ani príliš veľká ani hlboká na to, aby krvácala. Záleží na tom, ako je postihnuté miesto prekrvené. Napríklad na bruškách prstov je veľké množstvo vlásočníc a keď sa porežete, rana krváca aj keď je len malá.

Do každej otvorenej rany sa môže dostať infekcia, rana sa zapáli a začne hnisať. Z tohto dôvodu je mimoriadne dôležitá dezinfekcia, ktorá zahubí všetky nežiaduce mikroorganizmy. Dezinfekčný prípravok by mal byť určite súčasťou každej lekárničky či už doma alebo na cestách.

Aby sa do rany nedostala infekcia

Vyčistiť ranu je dôležité, ale zároveň treba zabrániť tomu, aby sa do nej dostali nečistoty a baktérie. Kým rana nie je zahojená, teda sa pokožka nezacelí, musí byť chránená. Najčastejšie sa prekrytie rany používa náplasť alebo obväz.

Problémom je ale kontakt s vodou, najmä ak si poraníte prst, dlaň a pod. Vodeodolné náplasti sú bežne dostupné, ale málokedy odolajú aj umývaniu rúk alebo kúpeľu.

Akutol Sprej je plastický obväz v spreji, ktorý na rane vytvorí plastický vodeodolný film. Tento povlak zabráni tomu, aby sa do rany dostali nečistoty, ale zároveň dovolí pokožke dýchať.  Sprej zaschne behom 2 minút od aplikácie a keďže je transparentný bude aj nenápadný.