Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Doprajte telu dostatok magnézia

Únava, vyčerpanie a stres – tie slová pozná každý moderný človek. No nemusia byť spôsobené len rýchlym životným štýlom. Niekedy sa za nimi skrýva nedostatok niektorých minerálov. Ak ich potrebu doplníte, nepríjemná únava či iné problémy sa vytratia.

Potreba magnézia v tele

Magnézium je minerálna látka, ktorá je dôležitá pre správne fungovanie ľudského organizmu. Prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania. Podporuje tiež normálnu činnosť svalov a nervovej sústavy. Je dôležitým prvkom, od ktorého závisí vstrebávanie iných minerálnych látok. Najmä vápnika, sodíka a draslíka. Magnézium okrem toho aktivuje niektoré enzýmy, zodpovedá za svalové sťahy srdca a ovplyvňuje pevnosť kostí. Používa sa aj pri liečbe niektorých neurologických ochorení a ako prevencia proti srdcovému infarktu.

Nedostatok magnézia

Nedostatok magnézia sa prejavuje bolesťami hlavy a búšením srdca. Môžete tiež pozorovať problémy so sústredením alebo zvýšenú podráždenosť, napätie, úzkosť až depresiu. Pri dlhšie trvajúcom nedostatku môžete pociťovať tŕpnutie končatín, svalové kŕče, bolesti alebo tlak na hrudníku a poruchy srdcového rytmu.

Ako doplniť magnézium

Odporúčaná denná dávka magnézia pre dospelého človeka je 300 – 420 mg. Ak trpíte jeho nedostatkom, je potrebné ho doplniť. Výborným zdrojom tohto minerálu v prirodzenej podobe sú kakao, celozrnné výrobky, banány, špenát, pomaranče, sušené marhule, mandle, kešu a šošovica. Vysoký obsah magnézia majú tiež niektoré ryby, kuracie prsia, mrkva a grapefruit.

Množstvo magnézia prijímaného z potravy však často nestačí. Je potrebné ho preto doplniť pomocou vhodných výživových doplnkov. Najvhodnejšie sú prípravky, ktoré obsahujú kombináciu magnézia s vitamínmi skupiny B. Tieto vitamíny zlepšujú vstrebávanie magnézia v tenkom čreve. Podporujú tiež normálnu psychickú činnosť a fungovanie nervovej sústavy. Vitamín B12 je okrem toho dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému a pôsobí proti únave.