Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Nepríjemný zápach nôh

Odkiaľ sa vzal v predsieni ten neznesiteľný zápach? Vari len nie z vašich topánok, ktoré ste si práve vyzuli? Nie, pravdaže nie.

Veď by ste sa prepadli od hanby pod zem. Kameň úrazu bude najskôr v niečom celkom inom... Ale aj tak si môžete prečítať

Ak vybabrať so zápachom nôh?

Často si umývajte nohy ak chcete predísť zápachu chodidiel, úzkostlivo dbajte na dodržiavanie osobnej hygieny. Nohy si umývajte antibakteriálnym sprchovým krémom Perspi-Guard v teplej vode trebárs aj niekoľkokrát denne. Vydrhnite chodidlá mäkkou kefkou – nezabudnite ani na priestor medzi prstami – a potom ich dôkladne osušte.

Zásypy

Po každom umytí použite zásyp na nohy, škrobovú múčku alebo sprej proti plesniam, prípadne nasypte do topánok trochu mastenca.

Prostriedok proti poteniu

Na odstránenie nepríjemného zápachu nôh postačí antiperspirant alebo dezodorant. Čistý dezodorant však nezabráni nadmernému poteniu. Uprednostnite kombinovaný preparát, ktorý účinkuje proti pachu a súčasne potláča potenie. Vyskúšajte napríklad Perspi-Guard Maximum 5 antiperspirant 

Často si vymieňajte ponožky

Pri nadmernom potení nôh čo najčastejšie vymieňajte ponožky, ak treba aj 4 krát za deň. Lepšie sú ponožky z bavlny, lebo sajú pot.

Dva páry naraz

Občas sa podarí zmierniť potenie nôh, ak si natiahnete dva páry ponožiek. Vrstva vzduchu, ktoré vzniká medzi dvoma tkanivami, zlepšuje ochladzovanie chodidiel. Najprv si navlečte bavlnené ponožky a potom vlnené.

Dôležitá je obuv

Uzavretá obuv zvyšuje potenie nôh a vytvára ideálne podmienky na šírenie baktérií. Najlepšie sú vzdušné kožené topánky alebo ľahká obuv s otvorenou špičkou. Nenoste jeden pár topánok dlhšie ako dva dni. Spotená obuv totiž vyschne až po 24 hodinách.

Večerná kúra

Večer si nohy dôkladne umyte napr. Antibakteriálnym sprchovým krémom Perspi-Guard a potrite alkoholom. Potom nastriekajte silný dezodorant na nohy a oviňte ich igelitovou fóliou, aby látka lepšie prenikla do pokožky. Nakoniec si navlečte ponožky. Procedúru opakujte celý týždeň. Keď sa ťažkosti zmiernia, praktizujte večernú kúru už len raz alebo dva razy do týždňa.

Špeciálny kúpeľ

Nadmerné potenie nôh obvykle potláčajú aj kúpele v rozličných roztokoch.

  • Čaj – tanín obsiahnutý v čaji má vysušujúce účinky. Tri alebo štyri vrecúška čaju varte 10 minút v litri vody, potom pridajte studenú vodu a namočte si nohy. Po tridsiatich minútach nohy starostlivo osušte a zasypte púdrom. Procedúra sa opakuje dvakrát denne, až kým nenastane výrazné zlepšenie. Potom kúpeľ stačí aplikovať dvakrát týždenne.
  • Čistá soľ – pri výnimočne intenzívnom potení sa odporúča pacientom, aby si nohy namáčali v roztoku, ktorý sa pripravuje podľa nasledujúceho návodu: pol šálky soli nasypte do litra vody.
  • Octan hlinitý – raz alebo dvakrát denne vyskúšajte kúpeľ v studenej vode s octanom hlinitým, ktorý má vysušujúce účinky. Do pol litra vody pridajte dve polievkové lyžice octanu hlinitého (dá sa kúpiť v lekárni) a v hotovom roztoku si namáčajte nohy približne 10 až 20 minút.
  • Jedlá sóda – dobré účinky má aj kúpeľ nôlh v roztoku s jedlou sódou. V litri vody rozpustite polievkovú lyžicu jedlej sódy. Nohy si namáčajte v roztoku dvakrát týždenne asi 15 minút.
  • Ocot – namiesto sódy môžete použiť aj ocot. Pol šálky octu na liter vody je dostatočne účinný.
  • Horúca a studená voda – odporúčajú sa striedavé kúpele nôh v horúcej a studenej vode. Zmena teploty sťahuje cievy a tým zmiernňuje vylučovanie potu. Procedúru môžete doplniť kúpeľom s kockami ľadu a citrónovou šťavou. Nakoniec nohy potrite alkoholom a osušte. V letných horúčavách sa táto kúra pravdepodobne stane každodennou nevyhnutnosťou.

UPOZORNENIE
Táto procedúra (horúca a studená voda) nie je vhodná pre pacientov trpiacich na cukrovku alebo na ťažkosti s   krvným obehom.

Vložky do topánok

Môžete takisto vyskúšať špeciálne vložky do topánok. Vložky vstrebávajú vlhkosť a tak zbavujú nohy nepríjemného zápachu.

Zachovajte pokoj

Potné žľazy rýchlo reagujú na silné vzrušenie. Napätie – pozitívne či negatívne – podnecuje zvýšené vylučovanie potu, ktoré vzápätí aktivizuje baktérie pretrvávajúce v nosenej obuvi a spôsobujúce nepríjemný zápach nôh.

Vhodná strava

Aj v tomto prípade dodržiavajte pravidlá správnej výživy. Konzumácia produktov s aromatickou chuťou, napr. cibuľa, cesnak, paprika, môže zapríčiniť ešte intenzívnejších zápach potu.

Na záver

V ojedinelých prípadoch spôsobuje nadmerné potenie nôh prílišná preťaženosť alebo ortopedická chyba (napr. plochá noha). Čím väčšmi chodidlá zaťažujete, tým väčšie množstvo potu vylučujú. Následná vlhkosť podporuje šírenie baktérií, ktoré rozkladajú pot a vytvárajú nepríjemný zápach. Odstránenie základnej príčiny môže okamžite znížiť množstvo vylučovaného potu. Pokiaľ zápach nôh pretrváva aj po kúrach, je potrebné navštíviť lekára.

Autor : PS