Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Prečo potrebujeme jód prijimať, a to nie len v strave

Vitamíny, minerály a stopové prvky sú pre ľudský organizmus nevyhnutné a získavame ich predovšetkým z potravín. Ak konzumujete pestrú a vyváženú stravu, pravdepodobne nemáte problém s nedostatkom týchto látok. Tehotenstvo je ale obdobie, keď treba myslieť na výživu a prísun vitamínov pre matku aj dieťa. Pre tehotné a dojčiace ženy je mimoriadne dôležitý hlavne dostatok jódu.

Jód zabezpečuje správne fungovanie štítnej žľazy, ktorá produkuje hormóny dôležité pre ľudské telo. Hormóny majú významný vplyv aj pre správny vývoj plodu. Budúce mamičky by preto mali dbať na dostatočný príjem jódu či už v potravinách alebo za pomoci doplnkov výživy. Okrem toho jód podporuje aj správne fungovanie nervovej sústavy, rast vlasov, nechtov, prospieva pokožke, funguje aj ako prevencia srdcovocievnych ochorení.

Nedostatok jódu spôsobuje poruchu mentálneho vývoja, retardáciu a poruchy rastu u plodu ale aj u dojčiat. Neviete, ako zistiť že máte málo jódu? Typickými príznakmi je búšenie srdca, rýchly pulz, pocitu únavy, apatia, znížená imunita, podráždenosť a samozrejme poruchy funkcie štítnej žľazy ako je struma – zväčšená štítna žľaza.

Ako si zabezpečiť dostatok jódu

V minulosti bola hlavným zdrojom soľ s obsahom jódu. Lenže konzumácia veľkého množstva soli môže spôsobovať iné zdravotné problémy spojené hlavne s kardiovaskulárnym systémom. Vysoký krvný tlak je v tehotenstve mimoriadne nebezpečný, takže soľ treba pridávať do varenia s mierou. Skvelým zdrojom jódu sú morské ryby, cesnak, bazalka, višne či čučoriedky. V tehotenstve a počas dojčenia je dobré doplniť jód rôznymi výživovými doplnkami. Jódaqua je bohatá na biologicky aktívny jód a užívanie je veľmi jednoduché. Stačí ho zamiešať do nápoja a vypiť, odporúčaná denná dávka pre tehotné a dojčiace ženy je 2-3 ml.