Migréna
Migréna, to sú intenzívne a nárazové bolesti hlavy, často sprevádzané aj nevoľnosťou, citlivosťou na svetlo, hluk, sčervenaním tváre, stuhnutou šijou a pod. Obvykle bolí len jedna časť hlavy, málokedy sa stane, že bolesť zasiahne celú hlavu. Bohužiaľ, migréna nás dokáže ochromiť natoľko, že nie sme schopní „normálne“ fungovať a vykonávať bežné denné činnosti.
Čo spôsobuje migrénu
Aj keď nie je úplne jasné prečo a ako vzniká, spúšťať ju môže stres, hormonálne zmeny, emocionálne problémy, ale aj niektoré jedlá a nápoje či prostredie. Spúšťačom sú neraz zmeny počasia, najmä tlaku, príliš silné umelé osvetlenie alebo pobyt v zafajčenej miestnosti. Svoju úlohu zohráva aj genetická predispozícia, pretože niektorí ľudia sú na migrénu jednoducho náchylnejší ako ostatní.
Migréna sa delí na 2 kategórie – s aurou a bez aury.
Aura v tomto prípade znamená, že pred bolesťou hlavy sa objavujú osobité pocity. Ide napríklad o mravčenie v rukách a nohách, problémy so sústredením alebo sa pred očami objavujú rôzne blikajúce tvary, netradičné čuchové alebo chuťové vnemy. Tieto príznaky sa objavujú cca 15-30 minút pred nástupom migrény. V niektorých prípadoch prichádzajú aj depresie, podráždenosť a tráviace problémy, ktoré začnú 1-2 dni pred migrénou.
Bolesť hlavy definícia Ako bojovať s migrénou?
Migréna môže trvať od niekoľkých hodín až po 3 dni, takže je jasné, že tento problém treba riešiť. Najlepšie je vyhľadať lekára, ktorý potvrdí, že ide o migrénu a bolesti nespôsobuje iný zdravotný problém nastaví liečbu. Najčastejšie sa používajú lieky triptany, ktoré sa majú užiť hneď na začiatku, keď sa objavujú prvotné príznaky. Pokiaľ je príčinou migrény hormonálna nerovnováha, môže byť problémom aj nedostatok jódu. Jód ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy a tvorbu hormónov a jeho deficit spôsobuje okrem iného aj výskyt migrén. V tomto prípade vám postačí doplniť jód pomocou výživového doplnku Jódaqua, ktorý obsahuje biologicky aktívny jód. Zároveň sa s lekárom treba poradiť a požiadať aj o krvný rozbor.