Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Proteín v prášku nie len je zdroj bielkovín pre športovcov

Bez bielkovín telo nedokáže správne fungovať. Nachádzajú sa v bunkách každého orgánu, či svalu a pri nedostatku bielkovín je ohrozená obnova buniek. Jedným zo spôsobov, ako telu zabezpečiť dostatok bielkovín sú aj špeciálne proteíny, resp. srvátkové proteíny, ktoré sú na trhu najobľúbenejšie a aj nadostupnejšie.

Ich nutričnú hodnotu využívajú najme aktívny ľudia a špartovci, aby rýchlo dostali do tela bielkoviny, no čoraz viac ľudí zaraďuje proteínové nápoje do svojho bežného jedálnička aj bez športovania. Do tela ich dostanete dvoma spôsobmi a to prirodzeným spôsobom z potravín, alebo z prášku formou kvalitného proteínu. Z pohľadu výživy sú hodnotnejšie živočíšne bielkoviny, pretože z nich telo získa viac aminokyselín, takže by mali ako zdroj prevládať. Vyberať si môžete zo širokej palety kvalitného mäsa (hovädzie steaky, kuracie prsia, bravčové kotlety), čerstvých vajíčok (ak sa vám podarí nájsť gazdinku, ktorá má vajíčka z domáceho chovu, hneď uvidíte ten rozdiel v kvalite) a mliečnych výrobkov. Treba si ale uvedomiť, že je stále viac nekvalitných mliečnych výrobkov na trhu! Preto je nutné si pred kúpou čítať etiketu produktov. Rastlinné zdroje majú zvládnuté najmä vegani a vegetariáni. Najvyšší obsah bielkovín majú šošovica, fazuľa, sója, tofu, rôzne semienka a orechy.

Bielkoviny 

Práškové proteíny

Niektorí ľudia sa na práškové proteíny stále pozerajú cez prsty, čo je absolútne neopodstatnené. Najčastejšie sa vyrábajú zo srvátky, ktorá je základom pre výrobu syrov a získava sa z mlieka. Srvátka bohatý zdroj bielkovín, obsahuje tiež všetky aminokyseliny, preto je jej výživová hodnota vysoká. Srvátkový proteín sa predáva v rôznych príchutiach, nápoj si teda môžete prispôsobiť svojej chuti. Telo ho ľahko strávi a okrem samotného doplnenia bielkovín má pozitívne účinky na zdravie. Navyše ho môžete použiť na výrobu zdravých dezertov.

Proteín po fyzickej aktivite

Pri náročnej fyzickej aktivite sú bielkoviny viac ako nevyhnutné. Ak ich športovci neprijímajú dostatok, ich tkanivá sa nestačia obnovovať a pri tréningu nemajú dostatok síl. V našom tele neustále prebieha cyklus tvorby a spotreby bielkovín. Zo stravy sú trávením bielkoviny spracované na aminikyseliny, ktoré následne využívajú tkanivá na svoju regeneráciu.

Keď budete nabudúce cvičiť a pri zvyčajnej námahe vás zmohne zvláštna únava, porozmýšľajte, čo ste počas dňa jedli a koľko bielkovín jedlo obsahovalo. Aktívnych športovcov preto môžete často vidieť so šejkrom v ruke, z ktorého popíjajú svoj proteín. Robia to preto, aby dostali do teľa správny pomer bielkovín a tým sa naštartovala regenerácia svalov.

Ako si vybrať proteín?

Už viete, že kvalitný whey proteín je bielkovinovou bombou, no podľa čoho sa rozhodovať pri výbere, ak ešte s práškovými proteínmi nemáte skúsenosti? Na začiatok je dobré vedieť, že srvátkové proteíny sa rozdeľujú podľa spôsobu spracovania. Najkvalitnejšie sú hydroizoláty, ktoré sú spravidla aj najdrajšie, pretože pomer bielkovín je od 90% vyššie. Okrem hydroizolátov poznáme ešte srvátkový izolát, ktorý má 85 – 95% podielu bielkovín, a srvátkový koncentrát. Podiel bielkovín, ktoré tieto proteíny sa pohybuje medzi 50% až 85%. Ide o cenovo najdostupnejšie riešenie.

Čo od proteínu očakávate?

Obsah bielkovín v proteínových práškoch sa líši, preto je dôležité stanoviť si cieľ, čo od konzumácie proteínu očakávate. Pre rast svalovej hmoty sú dobré proteíny z nižším obsahom bielkovín, ktoré sú kombinované so sacharidmi. Ak chcete schudnúť alebo doplniť bielkoviny, vyberajte si tie s vyšším obsahom bielkovín.

Čím menej zložiek, tým lepšie

Výrobcovia do srvátkových proteínov pridávajú rôzne zložky, ktoré majú pritiahnuť pozornosť zákazníkov a navodiť pocit, že sú lepšie než iné výrobky. V skutočnosti sú však tieto zložky zastúpené v zanedbateľnom množstve a jediný efekt je vyššia cena. Kvalitné whey proteíny obsahujú 2-5 zložiek. Keď neviete aký produkt či znaku si vybrať my sa obzeráme po slovenských, prípadne českých producentov. Napríklad KOMPAVA, WPC PROTEIN, NUTREDN.  Nech siahnete po akomkoľvek produkte výrobcu, si dobre preverte.

Alergie 

So srvátkovými proteínmi majú najčastejšie problém ľudia s laktózovou intoleranciou. Odporúčame preto siahnuť po srvátkovom izoláte s minimálnym množstvom laktózy alebo po proteíne, ktorý sa vyrába napríklad z vaječných bielkov, sóje, alebo čisto vegetariánskych produktov…