Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Časté a problematické ochorenia uší u psov

Ušný svrab

Je veľmi častým ochorením u psov.  Je to parazitárne ochorenie, ktoré sa prenáša kontaktom s nakazeným zvieraťom ale aj dotykom. Preniesť ho môžete dokonca aj vy, stačí pohladkať nakazené zviera a potom to vaše. Preto pozor, aké zvieratko vonku hladkáte.

Svrab sa prejavuje veľmi silným svrbením uší, pes ich neustále škrabe následkom čoho na nich môžete nájsť rany, chrasty, sú zapálené a vnútri zvukovodu sú čierne nálepy.

Kvasinky

Sú typickou mikroflórou ucha. Problémom sa stávajú až pri premnožení, ktoré dochádza pri zápaloch, liečbe antibiotikami alebo vlhkom prevísajúcom uchu. Kvasinková infekcia má typický nasladlý zápach a je sprevádzaná tmavohnedým výtokom v ušnom kanáli. Aj tu je potrebný zásah veterinára a liečbu je potrebné začať čo najskôr.

Bakteriálne zápaly ucha

Sú tiež veľmi časté. Za normálnych podmienok mikroflóra ucha obsahuje aj baktérie, ktoré sú zdraviu prospešné, avšak za nepriaznivých podmienok vyvolávajú zápal a bolesť. Samotné nedokážu vyvolať ochorenie v zdravom uchu.

Cudzie predmety

V uchu sú veľmi bolestivé a iritujúce, preto sa pes neustále škrabe a ucho si pri tom zraňuje. Najčastejšie ide o rôzne osiny tráv, zvyšky rastlín a postihnuté býva hlavne jedno ucho, výnimočne aj obidve. Ide o náhlu bolestivú reakciu, pes trepe ušami a snaží sa zbaviť predmetu v uchu, čo sa mu málokedy podarí.

Alergie

Častým sprievodným znakom alergií bývajú práve zápaly uší. Prejavujú sa na ušiach zápalom a silným svrbením, chýba však zápalová tekutina. Často ide o alergiu na potraviny či atopickú dermatitídu, kedy môže byť zápal uší jediným prejavom alergií.