Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Stres a sucho v ústach

Na stres a psychickú záťaž reaguje každý človek inak. Mnohokrát sa ale stáva, že sa duševný nepokoj prejaví aj fyzicky. Jedným z častých prejavov je aj sucho v ústach, ktoré je sprevádzané aj zápachom z úst, pálením jazyka a pod. Tieto problémy na pohode nikomu nepridajú a preto je dobré vedieť, ako sa zbaviť stresu aj sucha v ústach.

Oprostite sa od stresu

Dlhodobá psychická záťaž sa neprejavuje iba suchými ústami. Ak pociťujete aj bolesť hlavy, nadmernú chuť do jedla alebo naopak nechutenstvo, nadmerne sa potíte, cítite sa neustále unavený, v noci neviete zaspať a často meníte nálady pravdepodobne už nezvládate nahromadený stres.

Mali by ste sa začať sústrediť na seba a nie na veci, ktoré vás stresujú. Športujte, relaxujte, robte veci, ktoré vás bavia a pri ktorých zabudnete na starosti. Jednoducho si dajte na chvíľu pauzu. Keď sa dostanete nečakane do situácie, kedy sa vám zovrie hrdlo a vyschne v ústach rozdýchajte to. Niekoľko hlbokých nádychov a výdychov dokáže zázraky.

Ako riešiť sucho v ústach

Ak je príčinou sucha v ústach strach, úzkosť alebo stres začnite tým, že sa napijete vody. Okrem toho, že tým okamžite zvlhčíte ústnu dutinu doplníte aj tekutinu. Keď je človek v strese často sa stáva, že nedodržiava pitný režim a prichádza k dehydratácií. Zvýšiť tvorbu slín pomáha aj žuvanie žuvačky alebo cmúľanie cukríkov. Sucho v ústach, ktoré pretrváva môžete riešiť špeciálnymi gélmi na zvlhčovanie úst. Gélový ústny sprej bioXtra dokáže suché ústa okamžite zvlhčiť a účinok pretrvá niekoľko hodín.

Sprevádza vás xerostómia celý deň alebo sa objavuje príliš často? V takom prípade by ste mali vyhľadať aj lekára. Stres totiž nemusí byť jedinou príčinou vašich ťažkostí. Pokojne môže ísť aj o cukrovku alebo ochorenie štítnej žľazy, prípadne iný symptóm iných ochorení ktoré netreba podceňovať.