Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Sucho v ústach a tehotenstvo

Tehotenstvo je špecifické obdobie v živote každej ženy. Radosť z očakávaného prírastku do rodiny ale občas narúšajú menšie nepríjemnosti ku ktorým patrí aj sucho v ústach. Prečo trápi xerostómia väčšinu tehotných žien  a ako ju zmierniť?

S tehotenstvo prichádzajú zmeny

Tehotenstvo so sebou prináša fyzické aj hormonálne zmeny, ktoré sa môžu prejaviť suchom v ústach. Dehydratácia je asi najbežnejšou príčinou xerostómie. Tehotné ženy môžu byť dehydrované kvôli zvracaniu, zvýšenému poteniu, častejšiemu močeniu a nedostatočnému prísunu tekutín. Telo sa musí vedieť vyrovnať nie len s potrebami matky ale aj plodu. Prietok krvi sa tak zvyšuje a potrebné je vypiť viac tekutín. Problémom môže byť strava. Chute sa počas tehotenstva menia a občas sa nedajú ovládnuť ale nadmerná konzumácia slaných a pikantných jedál môže mať za následok vysušené ústa.

Pokiaľ sa sucho v ústach objavuje prevažne ráno, problémom bude dýchanie počas spánku. K tehotenstvu jednoducho patrí aj naberanie na váha a vplyvom týchto zmien môže žena začať chrápať. Dýchanie výhradne ústami logicky vedie k suchým ústam. Rovnako to platí aj pre prípad prechladnutia a upchatého nosa.

Ako predísť pocitu suchých úst? 

V rámci prevencie je vhodné vypiť dostatok tekutín, najlepšie čistej vody a bylinkových čajov. Taktiež je vhodné používať prípravky na lubrikáciu ústnej dutiny ako napríklad bioXtra jemnú zubnú pastu alebo bioXtra jemnú ústnu vodu, alebo bioXtra gélový ústny sprej a bioXtra ústny gél. Pozor by ste sa mali dať aj na to, aby ste mali dostatok vitamínov a minerálov, ktoré môžu telu v tehotenstve chýbať. Ak ste prechladli alebo máte upchatý nos nechajte si od lekára predpísať vhodný nosový sprej alebo lieky. Poradiť sa s ním môžete aj o prípravkoch zmierňujúcich príznaky suchých úst. S chrápaním sa toho veľa narobiť nedá, ale pokúšajte sa spať skôr na boku ako a chrbte ak je to možné. Pomôcť môže aj to, ak si pod hlavu podložíte ďalší vankúš.