Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Únavová zlomenina a následný zápal okostice

Čo je vlastne únavová zlomenina, ako sa prejavuje a čo ju môže spôsobiť?
Ide o úraz, ktorý neprichádza náhle, ako klasická fraktúra. Ako ju spoznáte a zotavíte sa v prípade, že vás postretne?

Únavová zlomenina – príznaky

Únavová zlomenina sa prejavuje silnou a pretrvávajúcou bolesťou v mieste fraktúry (stehenná kosť, lýtka, ale i drobné kostičky klenby chodidla). V postihnutom mieste môžete pozorovať opuch. Pokiaľ máte takéto príznaky, ihneď choďte k lekárovi.

Únavová zlomenina – ako vzniká

Aj pri behaní, skákaní, či inej pohybovej aktivite platí, že niekedy je menej viac. Najčastejšou únavovou zlomeninu býva nárazová zvýšená aktivita. Jednoducho, keď to bežec prepáli množstvom kilometrov za týždeň v tréningu počas niekoľkých dní alebo týždňov.

Pri takejto zvýšenej námahe, na ktorú nie je vaše telo pripravené, v kosti vznikajú trhlinky. Za normálnych okolností - po adekvátnom odpočinku po tréningu sú schopné sa zahojiť. Pokiaľ telo namiesto regenerácie dostane ďalší tvrdý tréning a potom ďalší a ďalší, trhlinky sa v poškodenej oblasti rozširujú a k hojeniu nedochádza. Fraktúry zvyšuje tiež ochorenie kostí, napríklad osteoporóza!

Únavová zlomenina – prevencia

 1. Pokiaľ máte sedavý životný štýl, nezačínajte hneď s rýchlym behom každý deň v týždni.
 2. Kilometre zvyšujte postupne. Pre začiatok 3 kilometre a potom môžete postupne zvyšovať.
 3. Na behanie používajte bežeckú obuv.
 4. Po náročnom tréningu si dajte deň voľna.
 5. Kompenzujte behanie vhodným posilňovaním a ďalšími športmi (plávanie, joga).
 6. Prijímajte dostatok vápnika, horčíka a vitamínu D3 a prírodného jódu.

Dávajte si pozor na šľachy! "Tu je niekoľko dôvodov, prečo"

Únavová zlomenina – návrat k tréningu

Všetky zlomeniny majú jedno spoločné: dokážu vás pekne naštvať. Je ťažké zo dna na deň úplne prestať behať, keď ste mali tak dobre natrénované a ešte vás to aj baví. Namáhať poškodenú kosť sa však nevypláca: zranenie sa môže vrátiť. Trénovať môžete po vyliečení únavovej zlomeniny len veľmi pozvoľna. Pred návratom k behaniu odporúčame najprv plávať a jazdiť na bicykli, až potom pokračovať ľahším bežeckým tréningom.

Zápal okostice – Tibiálny syndróm

Zápal okostice postihuje nielen vrcholových športovcov, ale aj tých rekreačných. Okostica (periost) je väzivový obal kosti, ktorý obsahuje cievy, vlásočnice, nervové zakončenia a je veľmi dobre inervovaný, prekrvený a citlivý na bolesť. Okostica pokrýva kosť v miestach, kde nie sú svalové/šľachové úpony alebo kĺbové chrupavky.

Tibiálny syndróm – príznaky

K typickým príznakom zápalu okostice (tibie)patrí bolesť kosti, objavujúca sa najmä pri záťaži a tlaku na postihnuté miesto, tiež opuch a obmedzenie pohyblivosti. Bolesť sa vyskytuje prioritne u mladých začínajúcich športovcov. Lokalizujeme ju na hornej tretine a vnútornom okraji holennej kosti.

Zápal okostice (holennej kosti) patrí medzi najčastejšie problémy najmä atlétov a futbalistov. Často má chronický priebeh, čo je veľkým hendikepom vrcholových športovcov, ktorí musia prestať s tréningom. Pokiaľ dostatočne nevyliečite zápal okostice, tak sa môže objaviť znovu.

Začiatok zápalu sa prejavuje miernou bolesťou, ktorá sa najprv objavuje pri záťaži alebo pri behaní. Treba spozornieť a všímať si varovných signálov. Pri zistení bolesti odporúčame byť 2-3 týždne v pokoji. Inak vám hrozí vypadnutie z tréningu na dlhší čas.

Tibiálny syndróm – možné príčiny

 1. Beh na tvrdom povrchu.
 2. Intenzívny tréning s nedostatočnou regeneráciou a nedostatočná doba regenerácie medzi tréningami.
 3. Náhle zvýšenie záťaže (veľa skokov, šprinty do kopca).
 4. Nová alebo nevhodná obuv.
 5. Nesprávna technika behu.

Tibiálny syndróm – liečba

V počiatočnom štádiu odporúčame:

 • ochladenie alebo obloženie postihnutého miesta suchým ľadom
  analgetické masti a gély
 • kineziotaping - pásková metóda na liečenie kostrovo-svalovej sústavy
 • kompresné podkolienky (zamedzujú vznik opuchu a zvyšujú prekrvenie, čím urýchľujú hojenie)
 • riadiálna rázová vlna: tlakový – šokový pulz z prístroja efektívnejšie preniká do hĺbky postihnutého miesta, čím urýchľuje proces liečby