Ajurvéda v kuchyni
Ajurvéda je starobylý systém liečenia, ktorý pochádza z Indie. Zahŕňa celý komplex poznatkov, postupov, procedúr a rád, ktoré majú človeku pomôcť žiť zdravý a šťastný život.
Neodmysliteľnou súčasťou ajurvédy je aj stravovanie a príprava zdravého jedla. Veľký dôraz sa tu kladie na koreniny, ktoré ajurvéda považuje nielen za doplnok na ochutenie jedál, ale za liek.
Správne použité koreniny a bylinky dokážu vyliečiť mnohé zdravotné problémy – či už akútne alebo chronické ochorenia. Skúste napríklad pridať čierne korenie do šalátu a vaše telo z neho dokáže lepšie využiť všetky vitamíny a minerály. Štipka kurkumy v polievke pridá nielen krásnu farbu, ale pôsobí ako skvelý antioxidant.
Menej známe koreniny – nové chute
V ajurvédskych spisoch sa spomínajú mnohé koreniny a ich zmesi, ktoré sa dajú použiť nielen v indickej kuchyni, ale možno s nimi dochutiť takmer akékoľvek jedlo. Dnes bez problémov zoženiete v supermarketoch či špecializovaných obchodoch korenia z Indie, Thajska, Číny či Japonska. Nebojte sa experimentovať a vyskúšajte pripraviť sebe aj svojim blízkym nevšedný chuťový zážitok! Predstavíme vám niekoľko korenín, ktoré zaručene prinesú do vašej kuchyne závan exotiky.
Adžvan
Tieto semienka so zvláštnou chuťou pomáhajú zvýšiť tráviaci oheň a je vhodné konzumovať ich spolu s obilninami či strukovinami. Podporujú trávenie a sú skvelou prvou pomocou pri problémoch spôsobených prejedaním. Znižujú horúčku, posilňujú pečeň a slezinu. Majú stimulujúce a afrodiziakálne účinky. V kuchyni sa adžvan hodí do strukovinových jedál, môžeme ho pridať i do chleba.
Čierna rasca
Toto korenie je pôvodom z Egypta a používa sa na prípravu jedál v Indii či krajinách Stredného východu. Obsahuje veľa liečivých látok a je preto veľmi účinným liekom na mnohé ochorenia – napríklad tráviace problémy, rakovinu pankreasu, kožné a dýchacie ochorenia ako kašeľ či astma, bolesti hlavy alebo zubov. V orientálnej kuchyni sa čierna rasca hojne používa napríklad na prípravu karí, ryžových jedál, polievok a omáčok. Môžete s ňou ochutiť takmer akékoľvek slané jedlo.
Limetka kaffir
Tieto lístky sa používajú predovšetkým v thajskej kuchyni, ale aj v ostatných krajinách juhovýchodnej Ázie a v Indii. Dodávajú jedlám príjemnú jemne citrusovo-horkastú chuť. Pôsobia ako antioxidant, proti zápalom a baktériám, sú účinným prostriedkom na prevenciu rakoviny. Používajú sa do polievok (známa thajská Tom Yam alebo Tom Ka), thajského karí, kokosovej omáčky či do marinád na mäso.
Kardamóm
Starí Gréci, Egypťania či Arabi ho považovali za afrodiziakum a pridávali ho do nápojov lásky. Tieto semienka sa v Oriente pridávajú do kávy či čierneho čaju, lebo zmierňujú negatívne účinky kofeínu. Sú účinným liekom pri zápaloch dutín a tvorbe hlienu, podporujú trávenie, posilňujú srdce a stimulujú mozog. Kardamóm je neodmysliteľnou súčasťou indického čaju masala. Používa sa tiež do dezertov, napríklad mrkvovej chalvy či ryžového pudingu.
Koriander
Zlepšuje trávenie a pomáha predovšetkým ľuďom, ktorí majú v sebe veľa ohňa (pitta). Ochladzuje organizmus, znižuje horúčku a je účinný proti páleniu záhy. Zlepšuje vstrebateľnosť ostatných korenín. Stimuluje tvorbu inzulínu a znižuje krvný cukor. Pôsobí protizápalovo a znižuje cholesterol. Semienka koriandru môžete použiť do čaju alebo podrvené opražiť na oleji a pridať akúkoľvek zeleninu. Používajú sa tiež na prípravu karí pasty.
Čierne horčičné semienka
Existuje viacero druhov horčice, no ajurvéda odporúča práve čiernu. Toto korenie má zahrievajúci účinok a ostrú chuť. Obsahuje veľa vitamínov, minerálov a účinných látok. Je liekom pri kožných ochoreniach, pomalom trávení či dýchacích problémoch. Používa sa aj proti parazitom.
Semienka horčice spolu s rímskym kmínom a koriandom, opražené na masle ghí, tvoria základ indickej a ajurvédskej kuchyne. Môžeme ich pridať do akéhokoľvek slaného jedla či použiť na prípravu čatní.