Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Ako na vši a hnidy preventívne a bez insekticídov?

Zavšivenie odborne nazývané pedikulóza je parazitárne ochorenie, ktoré je veľmi nepríjemné ale pomerne bežné. Ak u vás doma objavia vši treba sa ich zbaviť čo najskôr, ale rozhodne nemusíte prepadať panike. Voš sa dá z vlasov odstrániť veľmi jednoducho, ak sa problém podchytí včas.

Voš detská
Voš detská je parazit, ktorý sa živý ľudskou krvou a nedokáže prežiť v srsti zvierat. Nie je teda možné, aby sa preniesol zo zvieraťa na človeka, prenáša sa iba medzi ľuďmi priamym kontaktom.

Vši najčastejšie potrápia deti v predškolskom veku, a okrem dotyku sa môžu preniesť aj na odeve, napr. čiapke, šály a pod. Aj keď sa voš väčšinou nachádza vo vlasoch, objaviť sa môže aj v brade, fúzoch a obočí.

Vo väčšom kolektíve detí prenosu prakticky zabrániť nejde, preventívne treba deťom kontrolovať vlasy a prípadne aj použiť šampón proti všiam, ktorý ich nie len hubí ale aj odpudzuje.

K životu a kladeniu vajíčok potrebuje vlasy alebo chlpy na ktorých sa môže zachytiť  a liezť po nich. Samička dosahuje veľkosť cca 3,5 mm, samček cca 3 mm a krvou sa kŕmia zhruba každé 3 hodiny. Život samičky trvá 3 týždne a za ten čas je schopná naklásť až 140 vajíčok a behom ďalších 3 týždňov sa z nich vyvinú dospelé jedince.

Je dôležité vlasy pravidelne kontrolovať, pretože miesta z ktorých voš cicia krv svrbia. Pri škriabaní vznikajú škrabance a drobné ranky na pokožke a hrozí tak infekcia.

Príznaky a liečba
Hlavným príznakom je svrbenie hlavy, takže pokiaľ pociťuje časté a silnejšie svrbenie ako je obvyklé, alebo sa vaše dieťa často škriabe je potrebné skontrolovať vlasy. Odborné odhady uvádzajú, že v 90% prípadov sa vo vlasoch nájde maximálne 10 - 20 živých vší.

K intenzívnemu zavšiveniu teda dochádza len výnimočne a dá sa mu predísť pravidelným kontrolovaným vlasov. Hneď ako objavíte čo i len jednu voš alebo hnidu použite špeciálne vlasové prípravky proti všiam vo forme šampónu alebo vlasovej vody.

Najlepšie je použiť prípravky bez insekticídov, pretože na ne voš časom získa odolnosť a  nebudú účinné. Veľmi účinný je hrebeň na vši s ktorým vyčešete aj hnidy.

Odvšivenie ale bude účinné len vtedy, keď sa tomu podrobia všetky postihnuté osoby. Vši sa prenášajú z človeka a človeka a stačí ak zostane v kolektíve jedna osoba zavšivená a problém sa vráti. Toto sa týka predovšetkým materských škôl a škôl a samozrejme domácnosti.

Pochopiteľne je potrebné vyprať aj oblečenie, posteľné prádlo a iné textílie na ktorých sa mohli vši zachytiť a preniesť za z nich na človeka...