Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Kliešte a blchý sa dajú odstrániť ľahko

Vonkajšie parazity ako blchy alebo kliešte nie sú iba nepríjemné, ale pre zviera aj nebezpečné. Parazity môžu prenášať ochorenia, ako je borelióza alebo spôsobiť alergické reakcie. Najlepšie urobíte, ak budete myslieť na prevenciu, aby srsť vášho psa zostala bez bĺch a kliešťov.

Blchy môžu spôsobiť dermatitídu

Blchy sú nebezpečným parazitom, najmä preto, že sajú krv a tým narúšajú povrch kože. Malé ranky sa tak stávajú vstupnou cestou pre infekciu. Okrem toho môže mať zviera alergiu na blšie hryznutie.

Alergia spôsobuje zápaly kože, silné svrbenie a vypadávanie srsti. Keď sa pes často škriabe či šúcha o stenu, mali by ste mu skontrolovať srsť. Blchy sa dajú zahubiť aj šampónom proti parazitom, stačí zviera umyť ako obvykle. Ako prevencia sú ale vhodná antiparazitiká vo forme spreja alebo tzv. spot -on. Tieto prípravky fungujú cca 3 mesiace a zabránia tomu, aby srsť zvieraťa napadli ektoparazity. Niektoré prípravky, ktoré sa aplikujú na srsť sú účinné aj proti vnútorným parazitom.

Pozor na inváziu kliešťov

Hrozba kliešťa je najmä v tom, že môže prenášať vírusové a bakteriálne ochorenia ako lymskú boreliózu alebo kliešťovú encefalitídu. Odhaduje sa, že približne 10% kliešťov na našom území je infikovaných boreliózou, takže riziko nákazy je pomerne vysoké.

Pre ľudí znamená riziko neodborné odstraňovanie kliešťa. Použiť by ste mali špeciálne pinzety alebo sa obrátiť na veterinára.

Ak sa vám nepodarí odstrániť kliešťa celého aj s hlavičkou, riziko zápalu či infekcie je vyššie. Okrem toho môžu vzniknúť aj zápaly kože v mieste prisatia, pokiaľ sa ale na malej ploche prisaje veľké množstvo parazitov môže to prejsť do dermatitídy. Srsť psa by ste mali kontrolovať najmä po prechádzkach v prírode.

Najlepším riešením, ako zabrániť nákaze už spomínanými ochoreniami je očkovanie. Aj napriek tomu je ale potrebné kliešťa čím skôr odstrániť, pretože riziko infekcie alebo zápalu trvá. Samozrejme účinné sú aj antiparazitiká, ktoré sa aplikujú na srsť. Vhodné sú aj elektronické repelenty, ktoré majú podstatne dlhšiu účinnosť a sú bez chémie.