Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Ako ošetriť jazvy a popáleniny?

Jazvy po úrazoch, operáciách či popáleninách môžu vyzerať nenápadne, ale môžu sa stať aj nepeknou spomienkou. Hojenie jazvy a popálenín je individuálne a závisí aj od genetiky. Prírode ale samozrejme môžete dopomôcť správnym ošetrením nového aj staršieho zranenia, ale ako na to?

Ošetrovanie popálenín
Spôsob ošetrovania popálenín závisí od stupňa popálenia a typu rany.

Popáleniny 1. stupňa sa prejavujú začervenaním postihnutého miesta, bolesťou a opuchom, ale ich ošetrenie zvládnete aj samy. V rámci prvej pomoci pustite na postihnuté miesto prúd studenej vody.

Pri popáleninách 2. stupňa už prichádza aj k spáleniu a strate vrchných vrstiev pokožky. Vznikať môžu pľuzgiere alebo nekrózy. Popáleninu s pľuzgiermi môžete ošetriť aj doma rovnako, ako popáleniny 1. stupňa.

Určite ale neurobíte chybu ak vyhľadáte lekára, pretože v tomto prípade hrozí infekcia, ktorá môže skomplikovať hojenie a ovplyvniť aj vzhľad jazvy po zahojení.

Popáleniny 3. stupňa spôsobujú poškodenie kože vo všetkých jej vrstvách a zasahujú aj tkanivá. Takéto popáleniny patria jednoznačne do rúk lekárov. Hojenie popáleniny sa dá urýchliť použitím mastí, krémov alebo hydrogélu.

Ošetrovanie jaziev
Hojenie jazvy závisí od genetiky, veku, typu rany aj miesta na ktorom sa nachádza. Veľa môže ovplyvniť aj starostlivosť, ktorá by mala začať hneď ako sa pokožka zacelí.

Je samozrejmé, že inak bude vyzerať jazva po operačnom zákroku alebo reznej rane a inak po popálenine, ktorá zanecháva plošné jazvy. Starostlivosť o jazvu by mala začať čo najskôr, pretože čerstvé jazvy sa dajú odstrániť jednoduchšie ako tie staré. Ideálne je vyhľadať dermatológa, ktorý dokáže posúdiť stav jazvy a navrhnúť vhodné ošetrenie.

No nové aj staré jazvy sa používajú krémy alebo hydrogél, pretože jazva potrebuje dostatok hydratácie aj kyslíka. Jazvy sa dajú odstraňovať aj aplikáciou kortidoidov, laserom, zbrúsením (mikrodermabráziou) alebo metódou re-cell... Mimoriadne účinný je Akutol hydrogel, ktorý je na báze striebra, bez parabénov, skracuje dobu hojenia a zabraňuje vstupu nečistôt.