Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Je možné sa zbaviť ľahko a rýchlo nadmerného potenia?

Nadmerné potenie je vo väčšine prípadov iba nepríjemným sprievodným javom náročnej fyzickej aktivity, stresu alebo horúčavy. Hyperhidrózou trpí približne 10% svetovej populácie a v niektorých prípadoch sa bohužiaľ ukáže, že je to symptóm vážnejšieho ochorenia. Ako sa ale rýchlo a efektívne zbaviť nadmerného potenia?

Čo je hyperhidróza
Hyperhidróza je odborný výraz pre nadmerné, resp. abnormálne potenie. Príčinou tohto stavu je buď porucha autonómneho nervového systému, alebo ide o príznak iného ochorenia ako je napríklad cukrovka.

Potenie ako také je samozrejme úplne prirodzené, normálne a potrebné pre termoreguláciu organizmu. O nadmernom potení hovoríme vtedy, keď sa potíte viac ako obvykle a to aj bez zjavnej príčiny ako je fyzická činnosť, psychické napätie alebo vysoké teploty. Potenie sa najviac prejavuje v podpazuší, na dlaniach, chodidlách, slabinách, na čele a pod.

Pre liečbu je dôležitá príčina
Hyperhidrózu delíme na primárnu a sekundárnu, pričom primárna postihuje asi 1% populácie a je dedičná. Sekundárna hyperhidróza sa prejavuje častejšie a ide o prejav iného ochorenia. Práve príčina je veľmi dôležitá pri liečbe tohto ochorenia. Okrem toho záleží aj na tom, či pacienta trápi hyperhidróza generalizovaná (postihuje celé telo) alebo fokálna (vyskytuje sa iba lokálne, napr. v podpazuší alebo na dlaniach). Pokiaľ chcete účinne bojovať s potením je potrebné navštíviť lekára a absolvovať vyšetrenia, ktoré ozrejmia príčinu a následne sa nastaví vhodná liečba.

Existuje viacero možností liečby
Eliminovať nadmerné potenie je možné viacerými prostriedkami. Asi najjednoduchšie je použitie extra účinného antiperspirantu, ktorý zabráni tomu, aby ste sa potili na určitých miestach. Ak teda trpíte nadmerným potením v podpazuší, na chodidlách či dlaniach antiperspirant je jedna z možností. Extra silné antiperspiranty účinkujú aj niekoľko dní a teda ich nemusíte aplikovať denne ako tie bežné. Odporúčame vyskúšať produkty značky Perspi-Guard , napr. Perspi-Guard Maximum 5 antiperspirant vhodný pri hyperhidróze,  ktorý účinkuje až 5 dní!

Pri fokálnej hyherhidróze sa využíva aj ionoforéza alebo aplikácia botulotoxínu. Pri ionoforéze sa cca každý tretí deň aplikuje ionizujúca látka a úkon sa opakuje dovtedy, kým sa nedosiahne požadovaný účinok. Liečba pomocou botulotoxínu môže byť mierne bolestivá keďže sa vpichuje pomocou injekcií, ale jeho účinok trvá zhruba 6-8 mesiacov a aplikáciu je potrebné pravidelne opakovať. Radikálnejším riešením je chirurgický zákrok pri ktorom sa odstraňujú potné žľazy z podpazušia, prípadne je možné podstúpiť aj zákrok, kedy sa preruší nerv pri chrbtici, kvôli ktorému vzniká potenie.