Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Ako pripraviť nášho psíka na jeseň

Pomaly, ale isto sa ochladzuje a naši štvornohí miláčikovia sú náchylnejší k chorobám. V posledných dňoch sa na nás ešte usmievajú posledné jesenné a teplejšie slnečné lúče, avšak chladnejšie obdobie sa blíži a slniečko už bude zubaté.

Po horúcom a vyčerpávajúcom lete, jeseň a babie leto ochladí každého z nás. Aj psíkom a alergikom sa lepšie dýcha, nehrozí prehriatie a úpal, dni sú vhodné na dlhšie prechádzky v lese a v prírode. Zároveň však pri zmene klimatických podmienok dostáva zabrať aj imunitný systém psa. Už koncom leta zvážte prevenciu a pomôžte naštartovať obranný systém.

Na výber je široká škála podporných potravinových doplnkov - vitamínov, minerálov a  výťažkov. Väčšinu prípravkov sa doporučuje podávať 2-3 mesiace, spravidla na jeseň a na jar. U starších a chronicky chorých pacientov môžete pokojne podávať dlhšie, prípadne po celý rok. V jesennom trimestri sa okrem zvýšeného rizika prechladnutia rýchlo šíria aj kvapôčkové infekcie - prenosné medzi psami priamym kontaktom (na venčiskách, výstavách, cvičiskách). Jednou z nich je aj takzvaný kotercový kašeľ - komplex viacerých pôvodcov - mikroorganizmov (baktérií a vírusov).

Typickým prejavom je suchý dráždivý kašeľ a zápal hrtanu. Ak sa pridruží aj zvýšená telesná teplota, pes je apatický a slabý, je potrebné nasadiť antibiotiká, aby infekcia nepostupovala na priedušky. Proti kompexu kotercového kašľa existuje aj vakcinácia - klasická injekčná, ktorú je nutné absolvovať dvakrát, alebo aj jednoduchá intranazálna vakcína, kedy sa malé množstvo tekutiny aplikuje do nosa, jednorazovo s okamžitým účinkom. Poraďte sa so svojím veterinárom, ktorý typ je pre vášho psíka vhodnejší.

V neposlednom rade na jeseň pozor na blchy a roztoče! Po celý rok dbajte na odblšenie psíka. Kombinované prípravky proti kliešťom a blchám sa na jeseň často prestávajú používať.  Ak si ich váš psík prinesie na kožúšku do vykurovaného bytu, zabezpečíte tým ideálne podmienky pre ich množenie. Preto odporúčame používať celoročne Arpalit Neo antiparazitný šampón s bambusom, alebo pre správnu hygienu Arpalit Neo šampón s čajovníkom.

Ešte jedna rada pre majiteľov psov menších plemien - yorkshirských teriérov, čiváv, shih-tzu, maltézskych psíkov a iných, ktorých dávate pravidelne strihať či trimovať. Pokiaľ svojho miláčika v zime obliekate, nezabúdajte aj na jesennú zimnú úpravu a údržbu srsti - nestrihaný vlas sa pod látkou potí a splieta, koža sa dusí a zaparuje. Psíkovi nebude pod oblečením s ostrihanou srsťou zima. Preto psíka pravidelne češte a ošetrujte vhodnými prípravkami.