Ako eliminovať zranenie pri športe ak ste dlho necvičili ?
Každý profesionálny aj rekreačný športovec vie, že aj menšie zranenia môžu byť bolestivé a nebezpečné. Vytknutý členok či natiahnutý sval vás môže zo športu vyradiť aj na niekoľko týždňov. Je preto dôležité vedieť, ako eliminovať riziko zranenia pri športe.
Robte to, na čo máte
Precenenie svojich schopností alebo príliš silná motivácia bývajú veľmi časté príčiny zranení pri športe. S každým športom treba začínať pozvoľne a s primeranou záťažou. Neporovnávajte sa s inými a prekonávať sa snažte iba samy seba. Každý človek je jedinečný a aj keď je potrebné napredovať a zvyšovať výkonnosť netreba robiť nič na silu.
Pozor by si mali dávať najmä tí, ktorí so športovaním len začínajú a doteraz nemali pravidelný pohyb. Či už chcete zlepšiť svoju kondíciu alebo postavu musíte ísť na to postupne, ideálne je poradiť sa s trénerom.
Eliminujte riziko zranenia
Aby ste sa vyhli zraneniu mimoriadne dôležitá je aj rozcvička a nezáleží na tom či idete behať alebo sa chystáte do posilovne. Strečing by mal trvať 10-15 minút, aby sa svaly zahriali a eliminovali ste tak natiahnutie či natrhnutie svalu. Rozcvičku by ste rozhodne nemali zanedbávať nikdy, ale vyššie riziko zranenia je v zime.
Zabúdať by ste nemali ani na pitný režim, predovšetkým v lete. Dehydratácia môže viesť ku prehriatiu a kolapsu organizmu. Pri športe si ale nie vždy uvedomujeme, že sa v horúčave oveľa viac potíme a teda potrebujeme aj viac tekutín. Veľmi dôležitá je aj regenerácia, pretože aj telo potrebuje občas dovolenku, aby sa uvoľnilo a nabralo nové sily.
KELEN SPREJ
Pozor na modriny
Modrina je bežná vec a veľa krát ani neviem, kedy a kde sme k nej prišli. Pokiaľ chodíte do posilňovne môže sa vám stať, že objavujete modriny aj napriek tomu, že ste sa neudreli.
Fyzická námaha a presilenie pri cvičení môže spôsobiť, že sa modriny objavujú takpovediac samé od seba. Obvykle sa behom niekoľkých dní stratia, ale pokiaľ je ich veľa alebo sa tvoria príliš často mali by ste navštíviť lekára. Modriny totiž môžu súvisieť aj s ochorením žilového systému.
Prvá pomoc pri zranení
Najčastejšími zraneniami pri športe sú výrony, natiahnuté a natrhnuté svaly a väzy. V prvom momente by ste mali postihnuté miesto schladiť ľadom, syntetickým ľadom alebo aspoň prúdom studenej vody.
Zmiernite tak opuch aj bolesť, pridať môžete aj lieky proti bolesti. Pri úraze počítajte s tým, že si na určitú dobu budete dať pauzu. Určite neurobíte chybu ak vyhľadáte lekára, pretože zvrtnutý či narazený členok môže byť napokon aj zlomený a z natiahnutého svaly sa môže vykľuť aj natrhnutie. Zranenia pri športe by ste nemali v žiadnom prípade podceňovať.