Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Detoxikácia tela

Detoxikácia tela by mala byť pravidelná a braná ako súčasť nášho života a nie ako módny trend. Náš organizmus dennodenne príma, ale aj bojuje z množstvom toxínov.

Čo sú tie toxíny vlastne zač?
Toxíny sú látky, ktoré nášmu organizmu škodia, ukladajú sa v našich vnútorných orgánoch, bunkách, tráviacom trakte a negatívne ovplyvňujú ich činnosť a oslabujú imunitný systém. Vďaka toxínom vznikajú rôzne dýchacie ťažkosti, obezita, jojo efekt, plesne, huby, kožné choroby, tráviace ťažkosti.

Čo s tým?
Základom správnej a zdravej detoxikácia sú jednoduché veci a začína sa dostatočným prímom čistej  vody. Nasleduje dostatočný príjem ovocia a zeleniny, aby telo dostalo dostatočný počet minerálov, vitamínov, enzýmov a vlákniny.

Podľa čoho zistíme, že musíme svoje telo detoxikovať?
Jedným zo znakov, v akom stave je náš organizmus, je kvalita nočného spánku, respektíve ranné prebudenie. Ak sa ráno budíte neoddýchnutí, bez energie a vitality, zbystrite pozornosť. Vaše telo s najväčšou pravdepodobnosťou ovládajú toxíny.  V noci medzi 1:00 – 3:00 je podľa biologických hodín najaktívnejšia pečeň. Je to orgán, ktorý je neodmysliteľne spojený s procesom detoxikácie. Z tohto dôvodu je najintenzívnejší proces očisty práve v noci.

Kedy treba zbystriť?
Ďalším znakom, že je najvyšší čas na detoxikáciu organizmu, je stav psychiky alebo kože. Často sa cítite podráždení a nervózni? Mávate časté bolesti hlavy, alergie alebo tráviace problémy? Tieto príznaky môžu byť spôsobené práve zvýšenou mierou toxínov v tele, s ktorou si už organizmus sám nevie rady. Podľa čínskej medicíny je koža výsledkom vnútorného stavu organizmu – najmä pečene a hrubého čreva. Stav hrubého čreva tiež ovplyvňuje náš imunitný systému. Negatívnym prvkom je aj stres. Ten môže zvýšiť toxickú záťaž. Vďaka vysokej hladine stresových hormónov (napr. adrenalín, kortizol) sa môžu prospešné detoxikačné procesy zmeniť na škodlivé, čím sa v tele zvýši množenie toxínov.

Ako a s čím začať?
Existuje mnoho druhov detoxu. Pre niekoho to znamená hladovka, iný preferuje zeleninové či ovocné dni a ďalší zas prírodné tabletky, prípadne čaje. Organizmus každého jedinca je individuálny, preto by človek sám mal prísť na to, čo mu najviac vyhovuje. Niektorí si hladovku pochvaľujú, iný zas uprednostňujú menej drastický spôsob, a to delené zeleninové dni.  Tak čo onak je nepopierateľným faktom, že prírodné tabletky patria k forme detoxikácie, ktorá je skutočne takmer pre každého. Nádherne čistí črevá a lymfatický systém, rozprúdi metabolizmus a vy sa budete opäť cítiť o niekoľko rokov mladšie. Len stavte na overenú kvalitu!

Sú výživové doplnky správnym riešením?
Na trhu je nespočetné množstvo výživových doplnkov, ale pri ich kúpe si dávajte pozor na percentuálne zloženie účinnej zložky a kto ich vyrába. Výživové doplnky sú dobrým pomocníkom, ale nemali by nahrádzať prirodzený príjem potravy ako takej. Na Slovenskom trhu je asi najznámejším účinným prírodným detoxikantom Yucca Shidigera vďaka veľkému obsahu saponínov je výborným pomocníkom pri detoxikácii. Niektorý využívajú aj aktívne čierne uhlie, spirulina chlorella, prírodný jód ako podpora pri metabolickej výmene. Pri výbere je na Vás a vašich možnostiach čo Vám vo vašej detoxikáxií najviac pomáha.

Treba si uvedomiť
Že naše hrubé aj tenké črevo je základným pilierom nášho zdravia. Sídli v ňom až 2/3 imunitného systému! Napomáha nám získavať energiu z potravy, vytvára vitamíny a dokonca si vie vytvoriť viac ako 20 vlastných hormónov. Preto netreba podceňovať rôzne impulzy ktoré nám naznačuje. Probiotiká, probiotiká a dodržiavanie zdravého princípu stravovania je priamo úmerné k kvalite nášho života!

Detoxikácia na tanieri
Má obsahovať čo najmenej rafinovaných, upravovaných potravín.  Ráno sa dá začať citrónovou vodou, smoothiem, s ľahkým snackom a doplniť to výživovými doplnkami minimálne po dobu 4 týždňov, aby ste dosiahli želaný efekt. Ľudské telo je dokonalé, avšak denne je atakované hrozbami v podobe vírusov, baktérií, parazitov, plesní či toxínov. Prirodzenou cestou, vlastným imunitným systémom, sa telo vie do značnej miery nepriateľov zbavovať. Detoxikácia je prirodzený proces a väčšina ľudí nepociťuje žiadne výrazné príznaky. Toxíny sa z tela vyplavujú potením, dýchaním a samozrejme, vylučovaním.

Dôležité orgány v tomto procese sú pečeň, hrubé črevo, obličky, pľúca a koža. Je vhodná ak chceme posilniť imunitný systém, odstrániť alergie, rôzne ekzémy, zabezpečiť správne trávenie, odstrániť zápaly či bojovať proti nadváhe. Individuálna je dĺžka i frekvencia detoxikácie. Avšak každý organizmus by sa mal očisťovať minimálne 2 krát do roka. Samozrejmosťou popri detoxikácii je dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, výber správnej športovej aktivity, príjem surovej čerstvej zeleniny, dostatočný pitný režim, psychická pohoda a dostatočný spánok.  Dopriať by sme si mali saunu a masáž, počas ktorej sa uvoľní svalové napätie, zlepší sa cirkulácia krvi a dôležitého lymfatického systému. Počas detoxikácie by sme mali vylúčiť príjem alkoholu, obmedziť kávu a fajčenie.

Náš organizmus nám našepkáva keď sa prejaví
Črevá : Hnačka, nadúvanie, plynatosť, častá zápcha, nepríjemný zápach z úst, hemoroidy, nadváha. Čelo : Tenké črevo a močový mechúr. Miesto medzi obočím : Pečeň. Nos : Srdce, záhyby za nosom ukazujú na pľúca. Líca : Pľúca. Ústa a brada : Žalúdok. Čeľusť Hormóny, metabolizmus. Okolie obočia : Obličky.

Čo ak mám Histamín, celiatiku, skríženú alergiu, diabetes, laktózovú intoleranciu?
V takom prípade na základe vašej diagnózy je nutné sa celoročné prispôsobiť zdravšiemu spôsobu
života, zapisovať si čo jedávate a vyhodnocovať či Vám niektorá potrava, výživový doplnok nespôsobuje zdravotné ťažkosti.

Na šťastie v dnešnej dobe už existujú množstvo kvalitnej potravy i výživových doplnkov ktorá uľahčujú život s daným ochorením. Treba si uvedomiť, že je to hlavne v hlave a o zmene životného štýlu.

Čo sú antioxidanty?
Antioxidanty sú látky, ktoré zabraňujú negatívnemu pôsobeniu voľných kyslíkových radikálov (poškodzujú bunky v ľudskom tele, tým urýchľujú starnutie organizmu a spôsobujú degeneratívne a nádorové ochorenia – civilizačné choroby). Každý organizmus je vybavený „antioxidačným systémom“, ale tento nie je schopný zvládnuť prebytok týchto radikálov.

Aby sme zabránili nenávratnému poškodeniu organizmu
Je potrebné dodávať do organizmu potrebné množstvo antioxidantov. Dôležitými antioxidantmi sú vitamín C, E, beta karotén, stopové prvky selén, zinok, mangán, ale tiež prírodné látky koenzým Q-10, zelený čaj, prírodný jód, extrakt z listov Ginkgo biloba. Práve kombinácia týchto antioxidantov, kde jeden ochraňuje druhý, znásobuje ich priaznivý účinok na ľudský organizmus.

Priaznivé účinky antioxidantov na organizmus
Chránia organizmus pred vznikom nádorových ochorení, zvyšujú celkovú imunitu, spomaľujú proces starnutia, podporujú správnu činnosť srdca, pomáhajú zlepšovať zrak, znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Jedným z vynikajúcich produktov, ktoré pôsobia priamo na voľné radikáli, je drobné červené ovocie, cvikla.

Na záver len dodáme, že zdravie netreba podceňovať a treba mu aj niečo vrátiť zato, že sa o nás tak stará :)