Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Eliminujte každodenné napätie

Hoci sa stresu nezbavíte úplne, môžete sa naučiť s ním narábať a spracovať ho tak, aby vás neoberal o vnútornú pohodu ani o zdravie.

Práca, rodina, zhon, nedostatok času pre seba a málo spánku je len začiatok budúcich ťažkostí. Tento kolobeh pozná v dnešnej dobe až príliš veľa ľudí. Každodenný tlak nás môže pripraviť nie len o duševnú pohodu, ale aj o zdravie. Navyše ak si nedokážeme nájsť dostatok času pre rodinu a kamarátov, môžu tým utrpieť aj dobré vzťahy. Aj keď sa to zdá byť nemožné, musíte „preseknúť“ stereotyp tým, že si vyhradíte čas na seba. Tam je počiatok vašej budúcej zmeny k lepšiemu. Dnes už nie je žiadnym tajomstvom, že v ambulanciách je veľmi veľa ľudí, obzvlášť žien, ktoré trpia psychickými ťažkosťami a poruchami spôsobenými stresom, od depresií, úzkostí až po psychosomatické ochorenia. Aj keď naše telo dlho pred tým, ako príde k neželanému kolapsu nám vysiela signály. .

Negatívny vplyv stresu

Aby sme dokázali predísť mnohým ťažkostiam skúste sa sústrediť na elimináciu stresových faktorov a načúvať vlastnému telu. Dopomôcť mu môžeme kvalitným spánkom, správnou stravou, pohybovou aktivitou, ale aj kvalitnými výživovými doplnkami. Tu si treba dávať pozor z čoho sa skladajú, aký je účel a čomu majú napomôcť. Žiaľ mnohé potraviny ktoré bežne konzumujeme nemajú skoro žiadnu výživovú hodnotu a sú chemicky upravené do potrebnej formy. Preto je veľmi dôležité byť obozretný už pri ich kúpe. Treba mať na pamäti, že všetko zo všetkým súvisí. Preto je nutné :

Zistite príčinu

Možno odhalíte, že váš stres vzniká z niečoho, čo môžete veľmi ľahko upraviť. Ak vás napríklad stresuje, ranný zhon skúste sa tomu prispôsobiť, skorej vstať. ak ide o financie, tu je už nutné, aby ste si  rozanalyzovali príjem, výdaj a možnosti lepšieho zárobku.

Zvážte, čo môžete dostať pod kontrolu, a pracujte na tom

Najstresujúcejšie je, keď sa človek snaží prebrať kontrolu nad nekontrolovateľnými vecami. Tým, že nedosiahnete to, čo by ste chceli, keďže nemáte kontrolu nad situáciou, dostávate sa ešte do väčšieho stresu a zároveň do vypätia. Typickým príkladom je stres z dopravnej zápchy v meste, nepríjemný kolega, či zanedbané povinnosti. Neostáva Vám nič iné ako vedieť predchádzať stresu a byť takpovediac nad vecou.

Stres z práce 

Sledujte svoje nálady

Ak sa cítite vystresovane v priebehu dňa, zapíšte si nálady a myšlienky, ktoré vás vtedy sprevádzajú. Opäť platí, že môžete nájsť veľmi banálnu príčinu.

Urobte si čas pre seba

Aspoň dvakrát alebo trikrát týždenne si rezervujte nejaký čas pre seba a robte to, čo máte rada. Aj desať minút, ktoré budú skutočne len vaše, môžu pomôcť obnoviť vašu duševnú rovnováhu a spomaliť stresové reakcie vo vašom organizme. Vypnite telefón, ignorujte emaily a nevnímajte vyumelkované sociálne statusy.  Naučte sa užiť si tento čas a nemať výčitky preto, že nie ste s deťmi alebo sa nevenujete domácnosti.

Prechádzajte sa, keď sa hneváte

Staré známe stále platí: skôr ako v hneve zareagujete, napočítajte do desať. Potom sa pozrite na situáciu znovu, najlepšie z pohľadu druhej strany. Chôdza alebo iná fyzická aktivita vám pomôžu prekonať tých pár minút na upokojenie emócií. Nie vždy je to jednoduché, ale dá sa to.

Analyzujte svoj denný rozvrh

Stres tiež býva dôsledkom priveľkého množstva povinností, ktoré padajú na vaše plecia. Prehodnoťte svoje priority a delegujte úlohy, ktoré môžete, na iných. Napríklad domáce práce. Znížte všetky úlohy typu „mala by som“, nech vám zostanú len „musím“.

Stanovte si primerané ciele

Neočakávajte dokonalosť ani od seba, ani od iných. Ak prijmete túto radu, zjednodušíte si život a bude pre vás príjemnejší a radostnejší.