Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Prekyslenie organizmu

Kyslosť alebo acidita alebo pH (kde p znamená záporný dekadický logaritmus a H je zjednodušený zápis [H], čo označuje koncentráciu H+ v roztoku; alternatívne, ale nesprávne vysvetlenie: "z lat. potentia hydrogenii alebo pondus hydrogenii") alebo vodíkový exponent je číslo, ktorým sa vyjadruje v chémii, či vodný roztok reaguje kyslo, alebo zásadito. Koncept merania pH uviedol v roku 1909 Søren Peder Lauritz Sørensen. pH vodných roztokov získava hodnoty od 0 do 14. Chemicky čistá voda pri 25 °C má pH 7, kyseliny od 0 do <7, hydroxidy od >7 do 14 (rozsah pH stupnice je závislý od rozpúšťadla, v rozmedzí 0 až 14 je pH hodnota vo vode pri 25 °C).

Vyvážená strava

PRÍČINY PREKYSLENIA ORGANIZMU

Jedným z hlavných faktorov prekyslenia organizmu je nesprávna strava a rýchle jedenie potravy. Nesprávne spracované sústo v tráviacom trakte spôsobuje hromadenie nestrávených zvyškov, ktoré spôsobujú vznik hnilobných procesov. Tým vznikajú v organizme toxické skládky, ktoré zaťažujú organizmus a negatívne vplývajú kvalitu pH moču. Príjem malého množstva tekutín ako aj nevhodných nápojov (sladené a farbené), rovnako pôsobia negatívne na rovnováhu kyselín. Ďalšou príčinou prekyslenia organizmu je preťaženosť, hnev, hluk, stres, sklamanie - negatívne emócie a city, ktoré nepriaznivo vplývajú na celý náš organizmus. Prekyslenie organizmu sa zosilňuje infekciami a kvasením, ktoré sú zapríčinené narušenou črevnou flórou a nevyváženou stravou.

Medzi kyselinotvorné potraviny patrí:
Bravčové mäso, husacina, kapor, párky, krevety, saláma, paštéty, hydina, klobása, masť, krvavnička, mušle, makrela, losos, pstruh, sardinky, šťuka, treska, tuniak, biele víno, ovocné víno, alkohol, pivo, čierny čaj, energetické nápoje, káva, majonézy, dresingy, vajcia, ocot, tučné syry, syrové výrobky, mlieko, smotana, biela múka, biele cestoviny, arašidy, pistácie, kešu orechy, vlašské orechy, cukor, cukríky, čokoláda, zákusky, soľ, arašidy, hríby, kukurica, čokoľvek kondenzované alebo nakladané.

Prekyslenie organizmu nastáva aj v dôsledku svalovej námahy, ktorá pri vyššom fyzickom zaťažení produkuje kyselinu mliečnu, pri nižšej záťaži stačí telo kyselinu neutralizovať. Pri prekyslení svalu vzniká svalová horúčka, ktorá môže viesť aj ku vzniku svalových kŕčov a je potrebný relax na neutralizáciu kyselín. Nedostatok zdravého pohybu, ktorý môže byť dôsledkom aj sedavého zamestnania v kancelárii, je taktiež príčinou prekyslenia organizmu. Pri sedení sa telo okysľuje a po 5 hodinách môže klesnúť pH moču zo 7,5 až na 5,0. Okrem týchto faktorov je človek vystavený aj toxínom z vonkajšieho prostredia. Ide najmä o splodiny insekticídov, pesticídov a herbicídov, ale aj množstva dochucovadiel, konzervačných látok, potravinových farbív.

PRÍZNAKY A NÁSLEDKY PREKYSLENIA ORGANIZMU

Ak nemá organizmus dostatočný a vyvážený príjem zásadotvorných potravín, tak zásady čerpá zo zásob, ktoré sťahuje z vlastných zdrojov (kosti, cievy a tkanivá). Takto sa telo samo bráni proti záplave kyselín, ktoré potrebuje neutralizovať. Snaží sa o to, aby na organizmus tento proces nevplýval príliš drasticky, preto automaticky chráni mozog, srdce, oči a uši a ako skládku nezužitkovaných zvyškov ich použije ako posledné. O to vážnejšie treba pristupovať k výpadku sluchu a očnému zákalu. Takýmto spôsobom však telo prichádza o cenné minerály (tzv. demineralizácia).

Prekyslenie a následná demineralizácia organizmu spôsobuje:

Únavu po jedle, ako aj celkovú únavu, časté svalové kŕče, nedostatok energie, ťažké údy, rôzne bolesti, psychické ťažkosti: stres, strach, hnev, starosti, depresiu, podráždenosť, agresivitu, úzkosť, priberanie/chudnutie, oslabenú imunitu a časté ochorenia, slabú schopnosť regenerácie, poruchy pamäti, učenia, roztržitosť, poruchy prekrvenia - studené končatiny /nedostatok koncentrácie, lámavé, padajúce vlasy, krehké nechty,cievy a kosti.

Prekyslenie organizmu má za následok množstvo ochorení. Ako príklad môžeme uviesť reumu, dnu, artritídu, obličkové a žlčové kamene, deformáciu chrbtice, ekzémy, zubné kazy, bolesti hlavy, poruchy prekrvenia, hemoroidy a iné. Najvážnejším dôsledkom prekyslenia organizmu je infarkt a mŕtvica.

Zoznam zásadotvorných a neutrálnych potravín pre naše telo:

Musíme si uvedomiť, že pre rovnováhu organizmu je dôležitý príjem jednak zásadotvorných, tak aj kyselinotvorných potravín, kde musia prevažovať zásadotvorné v odporúčanom pomere 3:1. Produkty živočíšneho charakteru sú všeobecne vysoko kyselinotvorné a obilniny sú stredne kyselinotvorné. Ak sa však jedia spolu s neutrálnymi alebo zásadotvornými strukovinami, zeleninou alebo ovocím, sú nielen zdrojom proteínov s dobre vyváženou zmesou aminokyselín, ale táto kombinácia pôsobí celkovo zásadotvorne. Sušené ovocie spolu s väčšinou ovocia a zeleniny sú najviac zásadotvorné.

Acidobázická rovnováha - zásadotvorné a neutrálne potraviny:

Tekutiny
Bylinkový čaj, zelený čaj, čaje lapacho, čaje z lucerny siatej, čaje z pestreca mariánskeho, minerálka (bez oxidu uhličitého), ovocné a zeleninové šťavy

Ovocie
Ananás, banán, broskyne, citróny, čerešne, černice, čučoriedky, dule, hrušky, jablká, jahody, maliny, marhule, mirabelky, orechy, pomaranč, ríbezle, šípky, vodový melón

Zelenina
Baklažán, brokolica, cesnak, cibuľa, cukina, kukurica, cvikla, zelená fazuľka, fenikel, zelený hrášok, kaleráb, kapusta, karfiol, kel, kôpor, ľadový šalát, mrkva, petržlen, pór, rajčiaky, reďkovka, ružičkový kel, sójové klíčky, špargľa, špenát, zeler, artičoky

Sacharidy
Pšeno, pohánka, naklíčená pšenica, krupica, ryža (natur), zemiaky, zemiaková polievka, zemiakové knedle, zemiaková voda, šošovica, sója, cícer

Bielkoviny
Cmar, jogurt so živou kultúrou, kyslá smotana, acidofilné mlieko, kefír, tvaroh (netučný), hovädzie plátky, husacie prsia, kuracie mäso, morčacie mäso, srnčie stehno

Tuky
Kvasnice, ľanové a sezamové semeno, slnečnicový olej, mandle, lieskové orechy, para orechy, mletý kokos, slnečnicové, tekvicové

Ak je Vaše telo zanesené nečistotami, toxínmi a kyselinami, potrebujete ich dostať z tela preč a vyrovnať pomer kyselín a zásad v organizme. Ponúkame Vám jednoduchý, prírodný a hlavne zdravý program ako odkysliť organizmus.  Ak dovolíte vytvoreniu ďalších kyselín a teda opätovnému prekysleniu organizmu, tak je to nikdy nekončiaci proces, ktorý demotivuje a výsledok nikdy neprinesie.

AKO POSTUPOVAŤ?

V prvom rade sa pozrite kritickým okom na svoju stravu – ak obsahuje veľa cukru, bielej múky a príliš veľa soli, tuku a mäsa, treba rázne konať a odstrániť z jedálnička prebytočné zaťažujúce jedlá (potraviny s príliš vysokým množstvom cukru, soli a bielkovín, kávu, alkohol a nikotín).

Ráno začínajte nápojom na odkyslenie organizmu, ktorý pripraví Váš žalúdok na „prácu“ a urýchli stabilizovanie hodnoty pH. Dôkladná neutralizácia aktivovaných kyselín sa veľmi ťažko dosiahne len pomocou stravy. Minerálny nápoj je špeciálne vyvinutý na účel uvoľnenia väzieb kyselín, ktoré tak neutralizuje a vyplavuje z tela von.

Vypitím tohto nápoja telo efektívne podporíte vo vyplavovaní toxínov, ktoré zhoršujú a sťažujú všetky životu dôležité biologické funkcie tela. Nápoj pite podľa potreby – na základe zdravotného stavu, ktorý ukazujú indikačné papieriky.

Po pol hodine po vypití nápoja na odkyslenie organizmu, zjedzte jeden kus ovocia a počas dňa jedzte najmä biopotraviny a zeleninu – zoznam vhodných potravín nájdete v sekcii „Zoznam zásadotvorných a neutrálnych potravín“. Vaša strava počas očistného programu musí obsahovať predovšetkým zeleninu a ovocie na všetky spôsoby, samozrejme - najlepšie čerstvé. Kvôli urýchleniu trávenia, zeleninu a ovocie by ste nemali jesť v spoločnej kombinácii. K vhodným jedlám patria napr. klíčky, morské riasy, tofu, zeleninové a ovocné šťavy, bylinkové čaje...

Jedzte v pokoji, kľude a dôkladne požujte každé sústo. Neskoro večer už nejedzte vôbec. Vyhýbajte sa hnevu, stresu a snažte sa nevstrebávať negatívnu energiu okolia, ktorá sa tak isto veľmi aktívne podieľa na vzniku kyselín. Pravidelne si kontrolujte hodnoty pH pomocou indikačných papierikov, vďaka ktorým sa viditeľne presvedčíte, že stav Vášho organizmu sa pozitívne mení. Počas dňa pite dostatočné množstvo tekutín, čím podporíte vylučovanie škodlivín z tela von. Ak by ste zanedbali pitný režim počas dňa, telo by nemalo šancu zdravým spôsobom vylúčiť toxíny.

K ďalšiemu dôležitému bodu patrí hlboké dýchanie čerstvého vzduchu, ktoré okysličuje /alkalyzuje krv a prospieva prečisteniu. Pohybom na čerstvom vzduchu tak prispejete nie len psychickej úľave, ale aj fyzickej kondičke. Nezanedbávajte ani jeden z uvedených bodov. Aby ste dosiahli rovnováhu, treba zapojiť do "čistiacej aktivity" celý organizmus, teda aj telo aj myseľ. Vnímajte svoje telo ako celok, ktorý dosiahne harmóniu len vtedy, ak bude v rovnováhe.

Svalové kŕče - ako sa ich zbaviť?
Svalové kŕče bývajú nečakané a impulzívne, jedná sa o bolestivé stiahnutie svalu, sprevádzané prudkou bolesťou na postihnutom mieste a stvrdnutím svalu. V mieste vzniku svalového kŕču je možné vidieť alebo nahmatať hrču alebo
inú deformáciu svalu. Svalové kŕče najčastejšie postihujú lýtkový sval, samozrejme nie sú výnimky ani stehenného
alebo namáhaného svalu. Svalový kŕč trvá menej ako minútu, avšak môže trvať aj dlhšie ako 15 minút. Vznik kŕču nastáva často po cvičení, pri imobilizácii, pri dlhšom vytrvalostnom výkone, takisto môže vzniknúť aj v noci.

Príčiny svalových kŕčov:
Namáhavé a ťažké cvičenie, dehydratácia (nedostatok tekutín), nerovnováha iónov (napr. draslíka), preťaženie svalu a únava, vyčerpanosť následkom úpalu, cievne ochorenia, nervová kompresia alebo neurologické problémy, tehotenstvo, užívanie niektorých liekov.

Svalové kŕče vznikajúce v dôsledku cievneho ochorenia. Medzi hlavné cievne ochorenia napomáhajúce k vzniku svalových kŕčov patria:
Kŕčové žily - tieto problémy vznikajú predovšetkým v teplom období ako dôsledok dlhého státia alebo sedenia. Trombóza (upchanie hlbokých žíl) - ide o situáciu, keď sa z nejakej príčiny vytvorí vo vnútri žily krvná zrazeniny (trombus). Tá úplne alebo čiastočne upchá žilové riečisko. V dôsledku toho krv nemôže prúdiť daným úsekom, hromadí sa pred prekážkou a snaží sa hľadať cesty iným (hlavne povrchným) riečiskom. Artrosklerotický uzáver tepien - prejavuje sa silnou bolesťou po dlhej chôdzi.

Svalové kŕče vznikajúce v dôsledku ochorenia nervov:
Tieto ochorenia sú veľmi zložité. Majú rôznorodé príčiny v závislosti od konkrétneho ochorenia.

Kŕče vo svaloch vznikajúce v dôsledku nedostatku minerálov:
Nedostatok minerálov je častou príčinou vzniku svalových kŕčov hlavne u športovcov. Príčinou svalových kŕčov môže byť nedostatok vápnika, draslíka a sodíka. Najčastejšie je to však nedostatok horčíka, ktorý spôsobuje nepríjemné svalové kŕče. Je možné ho dopĺňať do organizmu prostredníctvom bežnej stravy aj doplnkovou formou. Príčinou nedostatku horčíka je chronický alkoholizmus, tehotenstvo, dlhodobé hladovanie a silné potenie.

Svalové kŕče vznikajúce v dôsledku nedostatku vitamínov:
Príčinou vzniku svalových kŕčov môže byť nedostatok vitamínov skupiny B. Ide predovšetkým o vitamín B6 (pyridoxín). Príčinou nedostatku môže byť dlhodobý stres, alkohol, konzumovanie upravovaných potravín a podobne. Dôležitú úlohu zohráva aj vitamín E. Jeho nedostatok spôsobuje konzumácia veľkého množstva tukov s nasýtenými mastnými kyselinami alebo pitie chlórovej vody.

Svalové kŕče vznikajúce v dôsledku dehydratácie:
Pri ťažkom stupni dehydratácie sa objavujú svalové kŕče. Dochádza k nim v prípade, že svalom nie je dodávané dostatočné množstvo kyslíka prostredníctvom krvného obehu.

Čo musíme spraviť?
Zníženie rizika je možné pravidelným cvičením. Naťahovacie a strečingové cvičenia pomáhajú uvoľniť svalové vlákna a zabrániť kŕčom. Prechádzky, jemné napínanie a masáž kŕč často uvolní, hlavne v noci alebo v priebehu cvičenia. Okrem pohybu môžete predísť bolestivým kŕčom aj dodržiavaním pitného režimu.

Je potrebné prijať zvýšený objem tekutín pred a po namáhavej činnosti alebo cvičení. Veľmi dôležité je dbať na správny pomer minerálov, stopových prvkov, vitamínov, vlákniny. Vápnik, horčík, draslík, zinok a vitamín E sú látky, ktoré pomáhajú v prevencii proti svalovým kŕčom.

Ak mávate ešte svalové kŕče môžete si pomôcť jemným masírovaním a naťahovaním postihnutého svalu (dvíhanie palcov nohy smerom k hlave v ľahu, chôdza a podobne). Naťahovanie je potrebné opakovať, až kým bolesť nepovolí. V prípade, že bolesť neustupuje, priložte na postihnuté miesto termofor s horúcou vodou zabalený do uteráka. Pomôže aj kúpeľ vo veľmi teplej vode alebo osprchovanie postihnutého miesta horúcou vodou. Ak bolesť trvá dlho, je potrebné navštíviť lekára.