Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Na potenie má vplyv aj vaša strava

Ak máte radi korenisté jedlá nečudujte, že sa nadmerne potíte. Rovnako, ak sa neviete vzdať kávy, alkoholu, cigariet a mastných jedál. Chcete sa zbaviť mokrých máp na oblečení? Tak pite čaj zo šalvie a použite správny antiperspirant.

Ak si odmyslíte horúce dni, fyzickú aktivitu, stres, emócie či nadváhu, môžete sa nadmerne potiť i pri konzumácii niektorých jedál. Aj zápach potu sa môže zvýrazniť, ak si ich neodpustíte. Nadmerné potenie nemusí mať na svedomí len nadváha, ale aj zlé stravovanie. Zabudnite na alkohol a pikantné jedlá. Pite odvar zo šalvie a jedzte veľa vlákniny. Potenie podporuje alkohol a korenisté jedlá. Zabudnite na indickú, mexickú a thajskú kuchyňu. Vzdajte sa kofeínu a fajčenia. A mastných jedál.

Zaťažia tráviaci systém, ktorý vydá na ich spálenie viac energie a tým vyprodukuje viac tepla. Ak už ste si dali na obed či na večeru niečo ťažšie, zajedzte to banánom, ktorý pomôže vášmu tráveniu. Porcia ovocia či zeleniny by sa mala objaviť na vašom stole päťkrát denne. Do jedálneho lístka zaraďte celozrnné potraviny a jedlá bohaté na vitamín B1.

Do stravy pridajte 

 • Tekutiny
  Denne vypite dva a pol litra tekutín. Hydratácia zabráni prehrievaniu organizmu, a preto sa budete menej potiť. Neplatí, že čím viac pijete, tým viac sa potíte. 
  Šalvia – podporuje sťahovanie potných žliaz, čím zabraňuje poteniu. Na šálku odvaru potrebujete lyžičku sušených listov. Výsledky by sa mali ukázať po týždňovej konzumácii dvoch šálok denne.
 • Ovocie a zelenina
  Okrem množstva užitočných vitamínov, minerálov a vlákniny obsahujú priemerne osemdesiat percent vody, ktorá ochladzuje.
 • Celozrné potraviny
  Sú zdrojom vitamínov skupiny B a vlákniny, ktoré pomáhajú vášmu organizmu odvádzať toxíny z tela. Menej námahy znamená menej tepla a menej tepla znamená menej potenia.
 • Potraviny bohaté na vitamín B1
  Je dôležitý pre trávenie a nervovú sústavu. Nachádza sa v morských živočíchoch, strukovinách, zemiakoch, vo vaječnom žĺtku a v červenom mäse.
 • Zelený čaj
  Najlepšie ráno, na lačný žalúdok. Môžete ho pridať aj do kúpeľa. Tanín vysuší pokožku, navyše neutralizuje nepríjemný zápach potu.
 • Olivový olej
  Telo nemusí vynakladať takmer žiadnu námahu na jeho strávenie, a tým sa vyhnete jeho prehrievaniu. Okrem toho olivový olej znižuje hladinu zlého cholesterolu a vysoký krvný tlak, čo prispieva tiež k redukcii potenia.
 • Potraviny obsahujúce vitamíny A a E
  Sú nevyhnutné pre zdravú pokožku. Vitamín A nájdete v mlieku, v pečeni, vo vaječnom žĺtku a v rybách. K potravinám bohatým na vitamín E patria špenát, avokádo, mandle, lieskové orechy, semená slnečnice a píniové jadierka.
 • Magnézium
  Upokojí nervovú sústavu. Nájdete ho v nelúpanej ryži, sójových bôboch, orechoch, pivovarských kvasniciach, strukovinách, otrubách a orechoch.

Zo strany vylúčte 

 • Kofeín
  Jeho zvýšená konzumácia môže vyvolať úzkosť, ktorá spúšťa nadmerné potenie.
 • Horúce nápoje
  Pokiaľ ide o nadmerné potenie, sú to vaši veľkí nepriatelia.
 • Alkohol
  S etanolom obsiahnutým v alkohole sa organizmus snaží vyrovnať aj cez potné žľazy.
 • Pikantné jedlá
  Môžu byť chutné a možno aj zdravé, ale nadmernému poteniu nesvedčia.
 • Chemicky upravované potraviny
  Vaše telo potrebuje na spracovanie toxínov oveľa viac energie.
 • Jedlá bohaté na cukor a glukózo-fruktózový sirup
  Vyhnite sa aj konzumácii sladených nápojov.

Pri zdravotných problémoch to môže spôsobovať:

 1. Cukrovka
 2. Menopauza
 3. Hiperhidróza
 4. Vysoký krvný tlak
 5. Infekčné ochorenia
 6. Ochorenia štítnej žľazy
 7. Onkologické ochorenia
 8. Kardiovaskulárne ochorenia
 9. Nadmerný stres a psychické problémy

Ako si s tým poradiť

Pri akomkoľvek príznaku dlhodobejšieho nadmerného potenia, návaloch tepla je dobré navštíviť svojho lekára, aby správne identifikoval problém. Druhou pomocou je siahnuť po správnom antiperspirante, zmeniť životný štýl a stravovanie.