Čím sa líši antiperspirant proti nadmernému poteniu od klasického?
Každý antiperspirant je určený na to, aby eliminoval potenie. Nie každý vám ale "sadne" a občas treba vyskúšať viac druhov. Ak ste si na potenie zvykli kúpiť bežný produkt z drogérie, ktorý používate každý deň, máme pre vás lepšie riešenie. Pri nadmernom potení potrebujete účinnejší prípravok. Aký je medzi nimi rozdiel?
Ako fungujú antiperspiranty
Antiperspiranty obsahujú aktívne zložky, hlinité soli, ktoré upchávajú potné žľazy. Tuhé, tekuté antiperspiranty a aj antiperspiranty v spreji sa na pokožke zmenia na gél, ktorý sa ľahko dostane do žliaz. Obsah alkoholu urýchľuje schnutie hlinitých solí, ale citlivú pokožku môže podráždiť. Ak vám antiperspirant spôsobuje svrbenie alebo pálenie, vymeňte ho za iný typ bez alkoholu určený pre citlivú pokožku aj pre tehotné ženy.
Účinok antiperspirantov je samozrejme dočasný, obyčajne by sa mali nanášať každý večer alebo ráno po sprchovaní. Pri bežnom potení je táto ochrana postačujúca, zbavíte sa potenia aj zápachu. Ak ale bežné antiperspiranty strácajú účinok už po niekoľkých hodinách, môžete sa rozhodnúť pre účinnejšiu ochranu pred potením. Antiperspirant proti nadmernému poteniu má vyššiu účinnosť a postačí ho aplikovať 1-2-krát týždenne.
Nadmerné potenie
Potenie je úplne bežná, zdravá a dokonca nevyhnutná telesná funkcia. Všetci sa potia v horúcom počasí alebo pri fyzickej aktivite. Telo sa tak zbavuje tekutín a čiastočne aj toxínov. Potenie je dôležité pre ochladzovanie tela. Ak zažívate nadmerné potenie, môže sa jednať o poruchu s názvom hyperhidróza. Hyperhidróza alebo nadmerné potenie sa vyznačuje „epizódami” potenia, pri ktorých sa potíte viac než obvykle v návale, počas kratšieho času. Nadmerné potenie sa môže prejavovať miernym až silným vlhnutím, ktoré má za následok veľké vlhké škvrny na tričku, vlhké a zapáchajúce chodidlá alebo vlhké a lepkavé dlane.
Čo spôsobuje nadmerné potenie?
Hlavnou príčinou nadmerného potenia je zvýšená aktivita ekrinných potných žliaz. Hyperhidróza môže mať dedičný základ, takže je pravdepodobnejšie, že ju máte, ak ňou trpí aj niekto vo vašej rodine. Nadmerné potenie môže byť aj dočasné alebo krátkodobé, zvyčajne podmienené iným ochorením (diabetes, respiračné a srdcové ochorenia, obezita). Prejaviť sa môže aj počas tehotenstva alebo menopauzy.
Antiperspirant proti nadmernému poteniu
Extra účinné prípravky proti poteniu ako Perspi-Guard Maximum 5 sú vhodné aj pri hyperhidróze. Antiperspirant Perspi Guard je číra neparfumovaná tekutina, ktorú môžete používať nielen do podpazušia, ale aj na dlane, nohy, triesla alebo čelo. Nadmerné potenie sa týka celého tela a preto je zloženie prispôsobené používaniu aj na citlivejších miestach, na ktoré sa bežné antiperspiranty neodporúča aplikovať.
Antiperspirant pri zvýšenom potení a citlivej pokožke
Antiperspirant Perspi-Guard Sensitive je vyrobený špeciálne pre citlivú pokožku a je možné použiť ho aj pri potení slabín a tváre. Ideálny je aj pre ľudí, ktorí sú alergickí na zložky klasických antiperspirantov. Podráždenie môže spôsobovať aj parfumované produkty, preto sú tie s označením „sensitive" obvykle bez vône.