Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Sucho v ústach

Sucho v ústach už zažil asi každý jeden človek. Dostaví sa v stresových situáciách alebo vtedy, keď vás niečo zaskočí. Vysušené pery, suché ústa, hrdlo a pálivý pocit na jazyku sú aj príznakom toho, že telo nemá dostatok tekutín alebo trpí nejakým ochorením.  Xerostómia síce je ochorenie, ale obvykle je iba sprievodným javom niečoho vážnejšieho.

Čo robiť, keď máte sucho v ústach

Sucho v ústach dokáže zahnať aj obyčajná voda. Sucho v ústach a lepkavý pocit môže byť následok dehydratácie a nedodržiavania pitného režimu. Asi každému sa už stalo, že sa bol celý deň v jednom kole a akosi pozabudol na to, že treba aj piť. Keď sa zastavíte, uvedomíte si, že ste smädný a dostaví sa aj sucho v ústach. Po doplnení tekutín by mali príznaky zmiznúť.

Ak mávate vysušené ústa a zníženú tvorbu slín pomôže aj cmúľanie tvrdých cukríkov a žuvanie žuvačky. Účinnú pomoc dostanete aj v lekárni.  Gélový ústny sprej a ústny gél Bioxtra sú určené na potláčanie príznakov xerostómie. Produkty Bioxtra obsahujú zvlhčujúce látky, fluorid a xylitol.

Príčiny sucha v ústach

Sucho v ústach môže mať rôzne príčiny a nie vždy sú úplne jasné. Samozrejme pokiaľ nepijete dosť vody dehydratácia sa prejaví aj xerostómiou. Vysušené ústa poznajú aj tí, ktorí to počas oslavy prehnali s alkoholom alebo patria k fajčiarom.

Za týchto okolností je príčina xerostómie zrejmá a teda sa dá aj pomerne jednoducho eliminovať. Častým dôvodom sucha v ústach je aj suchý vzduch a dýchanie ústami, napríklad keď máte nádchu. Horšie je to vtedy, ak znížená tvorba slín nemá zjavnú príčinu a pretrváva dlhodobo alebo sa pravidelne opakuje.

Nič nepokazíte ak navštívite lekára a poviete mu o svojich problémoch. Sucho v ústach je totiž vedľajší účinok užívania niektorých liekov, ale aj prejavom cukrovky, Parkinsonovej choroby alebo sa objavuje pri chemoterapii.