Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Ošetrenie rán

Ošetrenie rán sa dá v mnohých prípadoch zvládnuť aj doma. Samozrejme záleží od rozsahu a závažnosti poranenia. V každom prípade by ste ale mali vedieť minimálne poskytnúť prvú pomoc pri bežných poraneniach, ktoré si môžete spôsobiť doma, pri športe a pod.

Ošetrenie rán doma
Rezné rany, popáleniny aj odreniny je nutné hneď ošetriť. Kým popáleniny treba schladiť a držať v sterilnom prostredí s krvácajúcimi ranami je to o niečom inom. Rezné rany, odreniny, škrabance a podobne je potrebné opláchnuť čistou vodou, aby sa z rany vyplavili nečistoty.

Následne treba ranu osušiť čistím uterákom alebo sterilnou gázou a použiť dezinfekčný prípravok, aby ste sa vyhli zápalu a hnisaniu rany. Pokiaľ rana nekrváca nemusíte ju obviazať ani prelepiť náplasťou, urýchlite tak hojenie.

Ošetrenie rán, ktoré krvácajú je trochu zložitejšie, pretože krvácanie je potrebné zastaviť. Pri menších ranách postačí obväz alebo náplasť. Na poranené miesto pritlačte na niekoľko minút gázu a keď sa krvácanie zastaví alebo zmierni na minimum ranu obviažte alebo zalepte. Ak rana krváca môžete použiť aj Akutol Stop sprej zastavovač krvácania, ktorý sa aplikuje priamo na ranu a okrem toho, že zastaví krvácanie urýchľuje aj hojenie.

Ošetrenie rán lekárom
Ošetrenie rán doma nie je vždy dostačujúce a niekedy je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Silno krvácajúce a hlboké rany si jednoznačne vyžadujú zásah odborníka a neraz je potrebné aj šitie rany. Lekársku pomoc by ste mali vyhľadať aj vtedy, keď neviete zastaviť krvácanie, rana je veľmi znečistená prachom a nečistotami alebo sa zapálila.

Ak sa rana dôkladne nevyčistí veľmi ľahko a rýchlo vznikne infekcia a ošetrenie rán je potom ešte nepríjemnejšie a bolestivejšie. V prípade infekcie a zápalu je možné aj nasadenie antibiotík alebo antibiotickej masti.