Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Ako správe podporiť hojenie rán?

Ak nechceme aby sa rana infikovala alebo zanechala škaredú jazvu, je dôležité vedieť ranu správne ošetriť a ak ide o väčšie poranenie alebo ľudí, u ktorých býva hojenie rán komplikovanejšie (cukrovkári, žilová nedostatočnosť..), netreba zabúdať na podporné opatrenia. Prípravky na podporu a urýchlenie hojenia rán nanášajte vždy po vyčistení rany, určené sú len na liečbu neinfikovaných rán  – nehnisajúcich a treba si uvedomiť rozsah poškodenia.

Hojenie jazvy po zákroku

Mokré hojenie rán predstavuje v súčasnosti odborníkmi najviac uprednostňovaný postup pri liečbe rán. Vlhké prostredie podporuje delenie a pohyb buniek v rane a zároveň na postihnutom mieste udržuje stálu teplotu.

Proces granulácie a epitelizácie, dôležité fázy hojenia, sú na vlhkosti priamo závislé. Gélový prostriedok zaisťujúci mokré hojenie je schopný na seba viazať sekréty v rane, čím zabraňuje vysušovaniu, ktoré spôsobuje vznik klasických chrást a neskôr jaziev.

Po aplikácii gélu je na povrchu rany vytvorená elastická vrstva, ktorá ranu chráni pred vonkajším prostredím. Zabraňuje tak ďalšiemu infikovaniu a zároveň vytvára v rane ideálne prostredie pre hojenie.

Mokré hojenie je s úspechom využívané pri liečbe rôznych typov rán. Používa sa k ošetreniu drobných akútnych poranení (odreniny, popáleniny, rezné poranenia, pľuzgiere, herpesy), pri chronických a väčších ranách či poškodeniach kože (vredy predkolenia, preležaniny, pooperačné stavy, nadmerné jazvy).

Z voľnopredajných prípravkov využíva metódu mokrého hojenia

  • Akutol Hydrogél, Unigel Apotex gel, Bionect krém, Ialuset krém a Fenistil gel na rany.

AKUTOL HYDROGÉL

Hydrokoloidný gél bez obsahu parabénov, indikovaný na ošetrenie lokálnych suchých alebo vlhkých rán. Liečivý prípravok, ktorý nepriamo podporuje liečenie rán, a to prostredníctvom regulácie mikroprostredia rany. Zabraňuje vstupu nečistôt do rany a skracuje dobu hojenia.

Akutol hydrogél urýchľuje hojenie popálenín, strií, jaziev, ale aj rán ktoré spôsobených preležaninami alebo bercovými vredmi. Vhodný tiež na chronické a chirurgické poranenia. Klinicky testovaný poprednými odborníkmi na rany. Ak je to nutné, použite náplasť alebo obväz. Očistite a dezinfikujte miesto, ktoré má byť ošetrené.

Pre zatvorené rany:

Ak je to nutné, použite náplasť alebo obväz. Očistite a dezinfikujte miesto, ktoré má byť ošetrené. Hydrogél naneste sprejom na ranu, rany sa pritom nedotýkajte.

Otvorené rany:

Opatrne ranu vysušte. Dezinfikujte ranu a očistite. Na ranu naneste vrstvu gélu (0,5 – 0,75 cm). Použite obväz, alebo náplasť podľa potreby a formy rany. Obväz ponechajte na mieste po dobu jedného až troch dní, pokiaľ gél nezmizne. Použitie Hydrogélu obmedzte, pokiaľ sa na rane vytvorí chrasta.

UNIGEL APOTEX

Je účinný na hojenie všetkých druhov rán a poranení kože – od odrenín a rezných rán cez popáleniny až po veľmi ťažko hojace vredy predkolenia, diabetické nohy a preležaniny. Môže sa aplikovať priamo do rany, nanášajte každých 24-30 hodín.

FENISTIL GEL NA RANY

Je hydroaktívny koloidný gél na liečbu rán, ktorý podporuje hojenie kože. Používa sa na povrchové popáleniny a menšie rany napr. odreninky, rezné rany. Môže sa použiť na otvorené rany bez rozsiahleho porušenia kožného povrchu a na povrchové preležaniny (len pod dohľadom lekára). Nepoužívajte na rozsiahle mokvajúce alebo infikované rany bez odporúčania lekára.

V prípade suchej rany

Má zvlhčujúci účinok, suchá rana absorbuje vodu z Fenistil gélu  a podporuje rozklad nekrotického tkaniva.

V prípade vlhkej rany

Sa aktivuje hydrokoloid a následne absorbuje nadmerné množstvo tekutiny z rany, čo vedie k rovnovážnemu stavu tekutiny v rane. Prípravok si nepomýľte s klasickým Fenistilovým gélom, ktorý sa používa na ošetrenie štípancov a alergických reakcií kože a nie je vhodný na aplikovanie do rán.

BIONECT krém, sprej, gázový obväz

Účinnou látkou je kyselina hyalurónová, ktorá kvôli svojim hygroskopickým vlastnostiam, udržuje ranu vo vlhkom prostredí, podporuje celý priebeh procesu hojenia (zápal, granulácia aj regenerácia) a proces tvorby jazvy a tým vedie k rýchlejšiemu aj estetickejšiemu hojeniu jazvy. Nanáša sa priamo na ranu -akútnu, chronickú, pooperačnú, popáleniny 1.a 2. stupňa, preležaniny, vredy dolných končatín.

Bionect krém

Nanášajte aspoň dvakrát denne na ranu, vhodné je prekryť ošetrenú plochu obväzom. 

Bionect Sprej

Obsahuje okrem kyseliny hyaluronovej aj koloidné striebro, ktoré znižuje riziko mikrobiálnej kontaminácie, zvlášť vhodný na akútne rany na zníženie rizika infekcie.

Gázový obväz

Aplikuje sa na ranu dva aj viackrát denne, ošetrené miesto treba obviazať sterilným obväzom.

CALCIUM  PANTHOTENICUM

Kalciová masť sa používa na podporu obnovy poranenej kože alebo sliznice a rastu novo vytvoreného tkaniva pri malých poraneniach (drobné popáleniny a odreniny), podráždeniach kože (ako dôsledok napr. liečby ožiarenia rontgenom, po nadmernom slnení). Neaplikujte do otvorených rán!

PROPOLISOVÁ MASŤ

Je veľmi cenná prírodná látka, ktorú používajú včely vo forme tmelu k ochrane pred plesňami, vírusmi a baktériami. Táto schopnosť propolisu sa s obľubou využíva v prírodnom liečiteľstve. Masť sa používa na hnisavé rany, hojenie rezných a bodných rán. Hojí čerstvé jazvy, je vhodná na ekzémy, hnisavé vredy, plesne, omrzliny a rôzne kožné ochorenia.

IMUNOGLUKÁN krém

Účinnou látkou je betaglukán izolovaný z Hlivy ustricovej. Krém urýchľuje regeneráciu kože, používa sa na neinfikované, drobné, ťažko sa hojace rany, drobné popáleniny a napomáha liečiť vredy predkolenia. Je vhodný aj pri problémoch so suchou, drsnou a poškodenou kožou, ktorá je menej odolná voči infekciám a na rozličné vonkajšie škodliviny (pri dermatózach, neurodermatitídach, ekzémoch, pri akné, ľahších formách psoriáz).

WOBENZYM

Systémová enzymoterapia, ktorá v procese hojenia zohrávajú veľkú úlohu proteolytické enzýmy (rozkladajú bielkoviny), ktoré usmerňujú priebeh zápalu, Wobenzym tak veľmi efektívne urýchľuje hojenie a skracuje čas liečby aj komplikovaných poranení a úrazov

AESCIN tbl

Účinnou látkou je aescin získaný z plodov pagaštanu konského. Pôsobí proti opuchu, zápalu a venoprotektívne- ochranný účinok na cievy, používa sa na urýchlenie a zlepšenie priebehu hojenia rán, najmä po poúrazových a pooperačných stavoch a pri žilových problémoch.

Vitamín C, Vitamín E, Zinok

Dostatok vitamínov je  tiež podporný prostriedok pri zdĺhavom hojení rán a zlomenín.