Dekubity - Ako a prečo vznikajú
Dekubity sa vyskytujú predovšetkým u imobilných pacientov, ktorý sa nevedia samy polohovať. Koniec koncov aj ich názov vychádza z latinského slova decumbe, čo znamená ľahnúť si. Dlhodobým tlakom pri ležaní vzniká poškodenie vrstiev kože a neskôr aj svaloviny.
Dekubity sú bolestivé aj nebezpečné
Preležaniny vznikajú na miestach, na ktorých sa nenachádza hrubšia vrstva tuku. Ide hlavne o oblasť chrbta a krížov, bedrová oblasť, päty, členky a pod. Kosti pri ležaní tlačia na podložku a pokiaľ sa pacient nepolohuje aspoň každé 2 hodiny začínajú sa tvoriť dekubity.
Spočiatku pacient môže pociťovať svrbenie alebo miernu bolesť, pričom je pokožka na postihnutom mieste začervenaná. To je ale iba počiatočné štádium. Ak sa problém nepodchytí včas nasleduje stmavnutie pokožky, pľuzgiere a nakoniec aj poškodenie hlbších vrstiev pokožky a svalstva.
Rizikové sú už pľuzgiere, pretože ak prasknú môže sa do ranky dostať infekcia, ktorá zdravotný stav iba skomplikuje. Ešte horšie sú pokročilejšie štádia pri ktorých už dochádza aj k nekróze tkaniva. Čím dlhšie je vyvíjaný tlak na jedno miesto, tým v horšom stave bude dekubit, ktorý môže vzniknúť až prekvapivo rýchlo.
Ako im predísť
Základom je polohovanie ležiaceho pacienta, pričom by sa mal otáčať asi každé 2 hodiny. Pomôcť dokáže aj polohovateľná posteľ a samozrejme antidekubitný matrac.
Už v prvom štádiu keď spozorujete sčervenanie pokožky masírujte postihnuté miesta, aby sa prekrvili. Ak je to možné pacient by sa mal aspoň minimálne hýbať alebo rehabilitovať.
Keď už aj vzniknú preležaniny v počiatočných štádiách treba ich ošetrovať, aby sa do rany nedostala infekcia a nerozširovala sa. Na zatvorené aj otvorené rany je vhodný Akutol Hydrogel, ktorý je ideálny aj na dekubity. Keďže reguluje mikroprostredie rany urýchľuje a podporuje hojenie.