Nadmerné potenie
Isto poznáte ten pocit, keď vám stekajú po chrbte pramienky potu, a nedokážete ich zastaviť. Najmä v lete v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy, vo vlakoch či v čakárňach. Hoci na potenie často nadávame, treba si uvedomiť, že pre náš organizmus je to dôležitý proces – telo si udržuje stabilnú telesnú teplotu, zvlhčuje a ochladzuje svoj povrch.
Ide o obranný mechanizmus pred prehriatím. V pokožke po celom našom tele je nerovnomerne rozložených až 3 milióny potných žliaz, pričom najviac sa ich nachádza na dlaniach, chodidlách a na tvári (najmä na čele). Intenzita potenia je u každého iná. Bežne vylúčime približne pol litra potu denne, no pri zvýšenej námahe, strese, či vysokej teplote sa zvyšuje aktivita potných žliaz.
V prípade, že sa nadmerne potíte, je vhodné navštíviť lekársku ambulanciu a navštíviť špecializované pracovisko. Lekár Vás vyšetrí a zistí čo je za danou príčinou potenia. Pre zvýšenie osobného komfortu siahnite po výrobkov značky Perspi-Guard, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre danú problematiku. Ich nespornou výhodou je, že majú okamžitý nástup účinku, nedráždia pokožku, nezafarbujú oblečenie.
Medzi príčiny hyperhidrózy zaraďujeme:
- Obezitu (typické je potenie cez deň),
- Chronickú infekciu (potenie hlavne v noci),
- Zvýšenú funkciu štítnej žľazy (keď sa k poteniu pridávajú aj ďalšie typické príznaky),
- Horúčku nad 38 stupňov Celzia (potenie je normálna reakcia),
- Hormonálnu nerovnováhu (návaly tepla a potenia trápia ženy v prechode, a niektoré aj počas menštruácie),
- Pubertu (nadmerné potenie z dôvodu vývoja potných žliaz).
- Závažnejšie ochorenia.
- Stres.
Ak potrebujem potenie udržať od kontrolou je za potreby:
- Nepreháňať to s alkoholom.
- Neprekoreniť tepelne upravené jedlá.
- Neužívajte lieky s kyselinou acetylsalicylovou.
- Nepoužívajte šaty a posteľnú bielizeň zo syntetických materiálov.
Čo na to príroda:
Ak ste sa stále neodhodlali navštíviť odborníka, a predsa chcete s nadmerným potením niečo urobiť, môžete to skúsiť aj s bylinkami. Účinným prírodným prostriedkom je šalvia. Tá môže znižovať potenie až o 50 %. Je nutné ju užívať dlhodobo a na každého človeka reaguje inak. Bylinku šalvie vložte do vriacej vody na 5 minút. Polovicu hrnčeka vypite ráno, zvyšok večer. Vychladený šalviový extrakt si môžete tiež prikladať na potiace sa miesta. Prikladanie handričky alebo vaty po 10 minútach zopakujte. Na záver opláchnite miesto roztokom.
Ako to rieši západná medicína dnes:
- Lieky.
- Elektroliečba.
- Chirurgické zákroky / botulotoxín.
Hyperhidróza sa dá liečiť liekmi, iontoforézou (druh elektroliečby), ale tiež chirurgicky. Tieto metódy však môžu priniesť nežiaduce účinky a komplikácie. Už niekoľko rokov sa preto úspešne využívajú účinky botulotoxínu, ktorý sa injekčne aplikuje do postihnutých oblastí.
Efekt nastáva o niekoľko dní, a pretrváva asi 7 mesiacov. Pri opakovaní sa však jeho účinnosť predlžuje. Pred zákrokom sa robí škrob-jódový test, ktorý zviditeľní oblasti nadmerného potenia. Aplikácia botulotoxínu (pomocou veľmi tenkých ihiel) zabráni prevodu vzruchov z nervových vlákien na potné žľazy. Tým dôjde k dočasnému prerušeniu ich činnosti, a k obmedzeniu potenia na ošetrenom mieste, ale má to aj svoje negatívne účinky na organizmus.
Na danom základe vyvinula anglická spoločnosť špecializovanú radu produktov Perspi-Guard pre zamedzenie nadmerného potenia, elimináciu zápachu ako aj celú podpornú radu produktov k problematike potenia.