Potíte sa a leje z vás pot aj bez príčiny?
Možné dôvody aj riešenia!
Nadmerné potenie trápi v letných horúčavách asi väčšinu z vás. Tento problém sa bohužiaľ priamo úmerne zhoršuje aj s pribúdajúcimi vráskami na vašom čele. Čo robiť preto, aby ste sa v spoločnosti cítili sviežo, príjemne a nemuseli sa neustále kontrolovať? Zvýšená činnosť potných žliaz, však môže v niektorých prípadoch predznamenávať aj vážnu chorobu. Viete ako spoznáte, či je vaše potenie v poriadku?
Pot je súčasťou procesu ochladzovania tela. Ide o výlučok potných žliaz, ktorý však hneď po svojom vylúčení nezapácha. Nepríjemný zápach spôsobuje až jeho kontakt s rozkladajúcimi sa baktériami na povrchu kože, ktoré sa tam prirodzene vyskytujú. Dôležitá je preto pravidelná hygiena, ktorá tento efekt eliminuje. Pot obsahuje okrem vody aj výlučky škodlivých látok a minerálov, ktorých sa chce naše telo zbaviť.
Prečo sa potíme nadmerne?
Nadmerné potenie je choroba, odborne nazývaná hyperhidróza. O tomto stave hovoríme najmä vtedy, ak je produkcia potu vysoko nadpriemerná a to aj v takých situáciách, kedy by sa telo vo zvýšenej miere potiť nemalo. Táto choroba je veľmi nepríjemná, no aj na ňu existujú účinné zbrane. Ako však rozoznať, či je vaše potenie normálne, alebo sa jedná o chorobu?
Potenie v teple či vypätých situáciách je normálne
To, či sa potíte pri bežných situáciách, alebo je za tým chorobný stav, spoznáte celkom ľahko. Ak sa potíte len vtedy, keď máte na potenie dôvod, tak by malo byť všetko v norme. Okrem horúčav sú dôvodom na spotenie sa aj niektoré činnosti, ktoré spojené so zvýšenou fyzickou, či psychickou záťažou. Naše telo na ne potom reaguje zvýšenou tvorbou potu. Sú teda situácie, kedy je zapotiť sa normálne. Ide najmä o zvýšenú fyzickú aktivitu, nadmerný, alebo nečakaný stres, zvýšené psychické vypätie, nervozita, radosť, ale aj fajčenie, konzumácia štipľavých pokrmov, príjem kofeínu, či hormonálne zmeny (napr. menopauza). Postačiť by v tomto prípade mala pravidelná a v počas teplých mesiacov častá sprcha a tiež silný a účinný antiperspirant. Ak si ale vaše potné žľazy robia čo chcú aj v stave maximálneho kľudu, mali by ste spozornieť.
Ak sa potíte aj v pokoji, niečo nie je v poriadku
Nadmerná tvorba potu v noci alebo aj v situáciách, ktoré sami o sebe nevyvolávajú potenie, môže byť chorobným stavom, no môže signalizovať aj iné vážne ochorenie, ktoré zasiahlo vaše telo. Jednať sa môže napríklad o ochorenie štítnej žľazy, cukrovku, či dokonca rakovinu. Ak teda máte takéto podozrenie, navštívte čo možno najskôr lekára a dajte sa poriadne vyšetriť. Každé závažné ochorenie je potrebné zachytiť čo možno najskôr.
Čo robiť, aby sme nezapáchali?
- dostatočná hygiena celého tela,
- dobrá životospráva,
- kvalitná skladba stravy,
- dostatok čerstvej zeleniny a ovocia v strave,
- dostatok spánku,
- pitný režim,
- pravidelné cvičenie.
Aké metódy odstránenia zvýšeného potenia možno využiť?
- kvalitné dezodoranty a antiperspiranty – kúpte si ich radšej v lekárni, ako v drogérii, investícia by sa vám mala vrátiť . Napr. Perspi-guard Maximum 5 antiperspirant
- botulotoxín – ide o injekčné podanie botulotoxínu do kože na miesto, kde dochádza ku poteniu (podpazušie, dlane). Potenie sa zastaví na 6 mesiacov, potom treba zákrok zopakovať. Ide o finančne náročnejšiu možnosť,
- ionoforéza – elektroliečba, ktorú však treba aplikovať často, dlhodobo a má krátku účinnosť,
- bylinkové kúpele – proti nadmernému potenie pomáhajú aj kúpele zo šalvie, lístia z orecha kráľovského, či dubovej kôry.