Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Sucho v ústach a jeho príčiny: ako sa tohto nepríjemného pocitu zbaviť?

Zobúdzať sa s pocitom sucha v ústach nie je nič nezvyčajné. Spôsobuje ho to, že počas noci neprijímate tekutiny, nejete a nerozprávate, takže tvorba slín sa prirodzene zníži. Sucho v ústach je známe aj ľuďom, ktorí v noci dýchajú ústami. Ak sucho v ústach cítite viackrát za deň alebo počas celého dňa, príčina môže byť inde. Aj „obyčajná“ dehydratácia môže byť nebezpečná, o intoxikácií a vážnych zdravotných diagnózach nehovoriac. Príčina vyprahnutých úst môže byť banálna, ale môže ísť aj o prejav cukrovky alebo Parkinsonovej choroby.

Sucho v ústach má mnoho príčin

Cukrovka, Parkinson, AIDS/HIV sú len niektoré z ochorení, ktorých prejavom je okrem iného aj sucho v ústach. Pokiaľ sa liečite na niektoré z týchto ochorení alebo ste sa podrobili chemoterapii, tento nepríjemný stav v ústach určite poznáte. Prvoradé je dostať chorobu pod kontrolu a tým sa môže upraviť aj tvorba slín. Znížená tvorba slín často súvisí aj s užívaním liekov proti bolesti, alergii či antidepresívami. Ide totiž o vedľajší účinok a vždy je dobré konzultovať problém s lekárom, ktorý vám prípadne môže zmeniť lieky. 

Zvlhčujúci ústny gél Bioxtra

Sucho v ústach môže mať aj banálnejšiu príčinu a môže ísť „len“ o dehydratáciu zapríčinenú nedostatočným prísunom tekutín. Dehydratácia hrozí hlavne v letných horúčavách, pri športe alebo fyzicky náročnej činnosti. Ak máte plnú hlavu iných starostí môže sa stať, že zabudnete piť a uvedomíte si to, až keď sa dostaví bolesť hlavy a sucho v ústach. Na pitný režim si treba dávať pozor. V takýchto prípadoch, alebo ak je znížená tvorba slín spôsobená vekom, môžete na zvlhčenie úst použiť ústne gély. Obsahujú prírodné enzýmy a niekoľko hodín nahrádzajú vaše sliny. Vyskúšajte zvlhčujúci ústny gél Bioxtra, ktorý poskytuje okamžitú úľavu pri suchých, podráždených alebo citlivých ústach.

Podporte tvorbu slín

Sucho v ústach je spôsobené zníženou tvorbou slín. Podporiť tvorbu slín je možné žuvaním žuvačiek alebo cmúľaním tvrdých cukríkov. Okrem toho, že zvlhčíte ústa, budete mať aj sviežejší dych. Suché ústa sú totiž náchylnejšie na zápach z úst aj tvorbu zubného kazu. Okrem toho sú dostupné aj špeciálne zubné pasty a ústne vody, ktoré zvlhčujú ústa, znižujú riziko tvorby zubného kazu a osviežujú dych. Pre okamžitú úľavu od príznakov sucha v ústach si ale zvoľte skôr gély alebo gélové spreje, ktoré účinkujú niekoľko hodín. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach so suchými ústami je vhodné vyhľadať lekára, aby ste odhalili príčinu.