Prevencia a ošetrovanie preležanín a dekubitov
Pri dlhodobo ležiacich pacientoch sú veľkým problémom preležaniny, ktorých prevenciu a ošetrovanie nemožno zanedbať. Vzniknúť môžu veľmi rýchlo, ale liečia sa veľmi pomaly a ťažko. Je teda dôležité podchytiť ich včas, ešte v počiatočnom štádiu.
Prevencia dekubitov
Preležaniny môžu mať 4 štádiá - v prvom štádiu sa objavuje len sčervenanie kože, svrbenie alebo pálenie kože, v druhom sa objavujú pľuzgiere, v treťom štádiu už prichádza k odumieraniu kože a tvorbe vredov, v poslednom štádiu je už poškodený aj sval a kosť. Základom prevencie je polohovanie pacienta, hygiena, ale aj správna výživa. Ležiaceho treba pravidelne polohovať, aby nevznikal tlak stále na jedno miesto. Denne treba kontrolovať aktuálny stav kože a prípadne aj vznikajúcich dekubitov. Samozrejme treba dbať aj na hygienu, hlavne u imobilných pacientov alebo pacientov s inkontinenciou. Teplé a vlhké prostredie totiž len podporuje vznik preležanín a infekcií. Pestrosť v strave záleží hlavne na zdravotnom stave, ale mala by obsahovať dostatok bielkovín a vitamínov.
Ošetrovanie preležanín
V rámci prevencie, ale aj liečby sa používajú rôzne krémy, ktoré vyživujú pokožku a znižujú tak riziko vzniku alebo zhoršenia stavu dekubitov. Postihnuté miesta by sa ale nemali masírovať, pretože by sa tým iba zvýšil tlak na dané miesto. Na ošetrovanie preležanín je vhodný aj prípravok Hydrogél Akutol, ktorý zabráni nečistotám dostať sa do rany a urýchľuje liečenie rán. Pri liečbe, ale aj prevencií sú využívané aj antidekubitné podložky, špeciálne matrace, prípadne aj polohovateľná posteľ. Účinné sú najmä aktívne antidekubitné matrace, ktoré podporujú prekrvenie tkanív a tak zabraňujú vzniku preležanín. Používajú sa aj pri preležaninách vyššieho stupňa. Rozhodne teda nie je jedno na čom dotyčný leží a vždy je vhodné poradiť sa lekárom.